جویدن ناخن و رهایی از اضطراب

مصطفی فروتن
روانشناس و پژوهشگر
علوم رفتاری

پسری 12 ساله دارم که مدت‌هاست ناخن‌هایش را می‌جود، دیدن او در حال جویدن ناخن  بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده است .  مدام به او تذکر می‌دهم  اما در او تأثیری ندارد. بسیار نگران سلامتی و بهداشت فرزندم  هستم و نمی‌خواهم در آینده انگشتانی زشت داشته باشد. لطفاً مرا راهنمایی کنید برای ترک عادت فرزندم چه روشی را باید در پیش بگیرم؟
جویدن ناخن یا پوسته‌های اطراف ناخن یک اختلال عادتی است. برخلاف تصور عموم که فشار عصبی و اضطراب را تنها دلیل آن می‌دانند، باید بگویم علل هیجانی مانند افسردگی و پرخاشگری  دلیل  متداول بروز اختلال رفتاری جویدن ناخن است اما از عامل ژنتیک به عنوان  یکی از شاخص‌ترین علت‌ها هم  نباید چشم پوشی کرد. این عادت ممکن است گاه به عنوان یک سرگرمی و در برخی موارد، شیوه‌ای برای رهایی از اضطراب‌های روزانه و فرار از حس درماندگی باشد.   
بنابراین برای درمان این اختلال عادتی، باید در گام نخست علت بروز آن ریشه‌یابی و شناسایی شود تا  مطابق با آن راهکار مناسب  ارائه شود. در برخی موارد توصیه‌های رفتاری و در موارد پیشرفته‌تر از دارو درمانی استفاده می‌شود.
والدین باید بدانند برای درمان این اختلال هرگز از توصیه‌های غیر کارشناسی همچون استفاده از مواد تلخ یا تند  روی ناخن‌ها‌ی کودک استفاده نکنند، زیرا این رفتار ممکن است باعث ترک عادت شود اما حس روانی نامطلوب و حتی احساس گناه در کودک ایجاد می‌کند که تبعات ناخوشایند خواهد داشت. در این رابطه استفاده از سیستم تنبیه و تشویق بسیار مؤثر است اما باید دقت شود که تنبیه به معنی تحقیر، توهین و تهدید نیست، بلکه تنبیه تبلور یک حس با خوشایندی کمتر است.

http://iran-newspaper.com/?nid=5898&pid=15&type=0

/ 0 نظر / 18 بازدید