متدولوژی زندگی برتر

کویر سرنوشت دریایی است که به آفتاب دل بست...

عجیب است اگر بدانید با پیشرفت تکنولوژی، دزدان و تبهکاران نیز در این زمینه پیشی می‌گیرند و دست به کلاهبرداری‌های نوین می‌زنند؛ شیادانی که در زندان هم از دنیای بیرون عقب نمی‌افتند و با علم و فناوری همگام می‌شوند تا جایی که پلیس با پیگیری این تبهکاران باهوش، شگردهای نوین را کشف می‌کند و درصدد شناسایی و ردیابی آن‌ها برمی‌آید.

این شیادان روش‌های شگفت‌انگیزی را برای تبهکاری‌های اینترنتی و سرقت کارت‌های عابربانک طعمه‌هایشان به‌کار می‌گیرند. آن‌ها با این روش‌ها در کمین کسانی هستند که در استفاده از کارت‌های الکترونیک سهل‌انگاری به خرج می‌دهند.

 


توطئه با زبان انگلیسی دستگاه‌های خودپرداز
بسیاری از افراد ساده‌لوح، طعمه صیادانی می‌شوند که حتی در زندان هم دست از فریبکاری‌هایشان برنداشته‌ و همچنان تورهایشان را پهن کرده‌اند تا با به دام انداختن آنان، حساب بانکی‌شان را پرپول‌تر و دامنه کلاهبرداری‌هایشان را وسیع‌تر کنند. باور کردنی نیست اما حقیقت دارد، عده‌ای از زندانیان که دوران محکومیت خود را پشت میله‌های آهنین می‌گذرانند به جای تنبیه شدن دست به دزدی‌هایی می‌زنند که با آزادی از زندان یا هنگام مرخصی نیز می‌توانند به صورت نامرئی به شکار طعمه‌هایشان بروند.

عده‌ای از تبهکاران در زندان از طریق آگهی روزنامه‌ها شماره تماس طعمه‌هایشان را پیدا می‌کنند یا عضوی از آن‌ها که بیرون از زندان حضور دارد شماره تماس مالباختگان را در اختیار آنان می‌گذارد و همین کافی است که شیادان دربند به بهانه‌های مختلف از طریق تلفن همراه با طعمه‌هایشان تماس بگیرند و نقشه‌هایشان را عملی کنند.

در یکی از توطئه‌ها، تبهکاران در نقش مسئول یک شرکت معتبر با آزمایشگاه‌ها تماس می‌گیرند و می‌گویند می‌خواهند برای استخدام کارکنانشان جهت آزمایش با آن‌ها همکاری کنند. سپس از آزمایشگاه می‌خواهند شماره کارت خود را بدهد تا پولی را برای انجام آزمایشات واریز کنند و به بهانه‌های مختلف این افراد را پای دستگاه کارتخوان می‌کشانند. افراد ناآگاه نیز با استفاده از زبان انگلیسی دستگاه کارتخوان، هر چه را که فرد پشت تلفن می‌گوید انجام می‌دهند تا پول به حسابشان واریز شود بی‌خبر از این‌که با این اقدامات، حساب آن مؤسسه یا آزمایشگاه خالی شده است.

خرید لاستیک یا مصالح یا هر چیز دیگری نیز جزو نقشه‌های ماهرانه کلاهبرداران تلفنی است، آنان با فروشندگان تماس می‌گیرند و درخواست کالا می‌کنند و باز هم از طریق کارت‌های عابربانک و استفاده از زبان انگلیسی افراد را پای دستگاه می‌کشانند و به جای واریز پول حساب‌ آن‌ها را خالی می‌کنند.

 


پیامک‌های تلفنی
پیامک‌های تلفنی یکی دیگر از روش‌های این‌گونه تبهکاران است. سرهنگ فریدون رهبریان معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری آگاهی کشور در این‌باره می‌گوید: برخی کلاهبرداران نیز با ارسال پیامک با عنوان این‌که «شما برنده خوش‌شانس این دوره هستید» افراد را فریب می‌دهند تا برای دریافت جایزه خود مبلغی را جهت سرویس و تحویل به حساب واریز کنند که به این ترتیب نیز آن‌ها فریب می‌خورند.

افراد باید آگاه باشند که پیامک‌هایی با این عنوان از سوی همراه اول یا ایرانسل معتبر نیست و حتی شبکه‌های همراه اول نیز هشدارهایی را جهت پیشگیری از وقوع چنین کلاهبرداری‌هایی برای مشترکان خود ارسال می‌کنند.

سرهنگ رهبریان می‌گوید: شیوه‌های دیگری از چنین کلاهبرداری‌هایی وجود دارد. گروه دیگری هستند که از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای سؤالی را مطرح می‌کنند و پیامک می‌فرستند تا جواب را برای آن‌ها ارسال کنید که باز هم به بهانه‌های مختلف شماره‌حساب و رمز دوم کارت طعمه‌هایشان را دریافت می‌کنند و به اهدافشان می‌رسند.

عده‌ای هنگام دریافت سفارشات محصولات ماهواره‌ای افراد را فریب می‌دهند و می‌گویند قیمت واقعی محصول مثلاً 390 هزار تومان است ولی از شما 90 هزار تومان دریافت می‌کنند و ساده‌لوحان نیز فریب چرب‌زبان‌ها را می‌خورند و این مبالغ را پرداخت می‌کنند اما هنگام استفاده از محصول متوجه تقلبی بودن و کیفیت بد آن می شوند که راهی برای برگرداندن پولشان ندارند و به‌خاطر مبلغ کم هم شکایتی صورت نمی‌گیرد و همین امر دامنه گسترش این کلاهبرداران را وسیع‌تر می‌کند.

چوپان‌های دروغگو
متداول‌ترین روش‌های کلاهبرداری با پیامک تلفنی معروف به چوپان دروغگو است. جالب است اگر بدانید در یکی از پرونده‌ها، تبهکاری توانست با استفاده از همین شگرد 40 میلیون تومان به جیب بزند. در این حادثه کسی در نقش چوپان به مردی پیامک داده بود با این مضمون که «من یک چوپان هستم و گنجی یافته‌ام، استخاره کرده‌ام و به همین دلیل با شما تماس گرفتم و می‌خواهم این گنج را به شما بدهم. پس با من تماس بگیرید تا قرار ملاقات را تعیین کنم.» در این هنگام آن فرد که اطلاعات ناکافی داشته حرف‌های چوپان را باور می‌کند و به مکانی که وی می‌گوید می‌رود.

فرد ساده‌لوح حتی هنگامی که به این چوپان یک موز تعارف می‌کند مرد شیاد آن را با پوست می‌خورد، وی نیز متعجب می‌شود و باور می‌کند که این چوپان نمی‌تواند حقه‌ای در کارش داشته باشد چون رفتاری ساده دارد. مالباخته حتی در فکرش هم نمی‌گنجد که همه این اتفاقات بر اساس نقشه‌ای از پیش طراحی شده باشد، به همین دلیل با خیالی راحت همه ادعاهای چوپان را باور می‌کند.

چوپان دروغگو نیز منتظر موقعیت مناسبی می‌شود تا طعمه‌اش را شکار کند. او ابتدا یک سکه طلای واقعی به مرد نشان داده بود. با تحقیق مشخص شد حقه‌ای در کار نیست و طلا واقعی است اما این بار موضوع از قرار دیگر بود و مرد ساده‌لوح با چوپان راهی یکی از روستاها شد تا کیسه‌های طلا را در ازای پول بسیار کمی دریافت کند. این مرد که از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجید هنگامی که پول‌ها را تحویل داد و کیسه‌های سکه‌های طلا را گرفت زمانی متوجه تقلبی بودن آن‌ها شد که دیگر هیچ راهی پیش رویش نبود.

جالب این‌که در شگرد چوپان دروغگو گاهی تبهکاران با وعده وعیدهای رنگارنگ طعمه‌هایشان را به کوه‌ها و روستاهای اطراف شهر می‌کشانند و هنگام دریافت پول وی را مورد حمله قرار داده و با تهدید به مرگ پول‌ها را می‌گیرند و پا به فرار می‌گذارند و آن فرد که گمان می‌کرد همه عجله چوپان به دلیل سرنرسیدن پلیس است به حرف‌هایش گوش می‌دهد بی خبر از این‌که در چه دامی افتاده است؟!

 


تماس‌های فریبکارانه
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری آگاهی کشور می‌گوید: کلاهبرداری‌های تلفنی، بیشترین پرونده‌ها را در این حوزه به خود اختصاص می‌دهد و کلاهبرداران با شیوه‌های مختلف طعمه‌های خود را به دام می‌اندازند. عده‌ای از این شیادان با عناوین مختلف نظامی، انتظامی، قضایی و... خود را معرفی می‌کنند و دست به کلاهبرداری‌های عظیم می‌زنند.

 گروه دیگری نیز با شیوه آمرانه و تهدید افراد را پای دستگاه خودپرداز می‌کشانند و پول‌هایشان را به جیب می‌زنند. به عنوان مثال کسانی را که در بیمارستان حضور دارند شناسایی می‌کنند و با ردیابی شماره تماس خانواده بیمار با آن‌ها تماس می‌گیرند و می‌گویند بیمارتان احتیاج به عمل دارد و باید مقداری پول را به حساب دکتر و بیمارستان واریز کنند. آن‌ها که از این موضوع بشدت شوکه می‌شوند بدون توجه به صحت و راستی این مطالب، پول را به حساب شخصی واریز می‌کنند که گمان می‌کنند بیمارستان است ولی زمانی متوجه می‌شوند سرشان کلاه گشادی رفته که بسیار دیر شده است.

شگردهای نوین دیگری نیز وجود دارد که کلاهبرداران حرفه‌ای با ترفندهای خاص خود به اهدافشان می‌رسند. به این صورت که فرد با مدیریت آرامگاه‌ها تماس می‌گیرد و می‌گوید یکی از اعضای خانواده‌ام در خارج از کشور فوت کرده است اما به علت وصیت او می‌خواهیم وی را در آرامگاه و زادگاهش دفن کنیم و برای این‌کار شماره حساب شما را می‌خواهیم تا کارهایمان را پیگیری کنیم که مدیران آرامگاه با بی‌اطلاعی و طمع‌ گرفتن پول سریعاً پای دستگاه خودپرداز می‌روند، زبان انگلیسی را انتخاب می‌کنند و سپس متوجه می‌شوند که با واردکردن اطلاعات حسابشان صفر شده است.

راز واریز حساب‌های بانکی
شاید این سؤال مطرح شود که این کلاهبرداران چگونه می‌توانند به راحتی به کلاهبرداری‌های خود ادامه دهند بی‌آن‌که ردی از خود به جای بگذارند؟!

راز این کلاهبرداران در شگردهایی است که آنان استفاده می‌‌کنند. کلاهبرداران از طریق کارت‌های اجاره‌ای، پول‌ها را به حساب واریز می‌کنند و پس از برداشت، کارت را به صاحب اصلی‌اش باز می‌گردانند. در این شگرد، شیادان از معتادان یا کسانی که آگاهی ندارند، می‌خواهند یک حساب افتتاح کنند و در ازای اجاره دادن 48 ساعت کارت به آن‌ها پول‌هایی را بپردازند. در این مدت این تبهکاران به اجرای نقشه‌هایشان می‌پردازند و بدون آن‌که ردی از خود به جای بگذارند فعالیتشان را گسترده می‌‌کنند. هنگامی که صاحب حساب، کارت را تحویل گرفت یا از آن استفاده می‌کند یا می‌سوزاند و در ازای پولی که دریافت کرده سخنی نمی‌گوید.

گروه دیگری به کارت‌های عابربانک افرادی دستبرد می‌زنند که مطمئن باشند صاحبانشان به خاطر گردش کم حساب آن را سوزانده‌اند و از آن استفاده نمی‌کنند.

جلوگیری از تماس‌های تلفنی زندانیان
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری آگاهی کشور می‌گوید: «برای پیشگیری و کاهش کلاهبرداری از طریق تماس‌های تلفنی زندانیان، به همه زندان‌ها اعلام کردیم تلفن‌هایشان را به سیستمی مجهز کنند که تبهکاران نتوانند از این طریق نقشه‌های شومشان را عملی کنند. هم‌اکنون این سیستم در اکثر زندان‌ها وجود دارد، به‌این صورت که وقتی فردی از زندان تماس می‌گیرد یک پیام میان‌مکالمه‌ای پخش می‌شود و به دریافت‌کنندگان تماس هشدار می‌دهد فرد از کدام زندان تماس گرفته است. این پیام باعث می‌شود اگر تبهکاری نقشه شومی در سر داشت نتواند به هدفش برسد و طعمه‌هایش با آگاهی از این‌که یک زندانی پشت خط است به آنها اعتماد نکنند.»

در این‌جا یک ابهام دیده می‌شود چرا‌که خیلی از زندانیان با دسترسی غیر قانونی به تلفن‌همراه در داخل زندان، به چنین تماس‌هایی برای اجرای نقشه کلاهبرداری شان دست می‌زنند و هنوز اقدامی برای کنترل کلاهبرداری زندانیان از طریق موبایل صورت نگرفته و هر روز شاهد برقراری چنین تماس‌هایی از داخل زندان‌ها با بیرون هستیم به‌گونه‌ای که شنبه همین هفته یک زندانی با استفاده از موبایل با پیش شماره 0910 با خانم پرستاری که آگهی فروش خودرویش را در روزنامه‌ای انتشار داده بود تماس گرفته و با همان روش دستگاه خودپرداز توانسته دو میلیون تومان به‌راحتی به جیب بزند.

برخی دیگر با مدارک جعلی یک حساب افتتاح می‌کنند و پس از انجام نقشه‌هایشان آن را می‌سوزانند و سراغ شگرد دیگری می‌روند.

 


دیدگاه کارشناسان
سوءاستفاده مالی از دیگران قدمتی دیرینه دارد که در همه فرهنگ‌ها به چشم می‌خورد. مصطفی فروتن، پژوهشگر علوم رفتاری، فقر مادی-فرهنگی، تاثیر گروه همسالان و... را از دلایل بروز این کلاهبرداری‌ها می‌داند و می‌گوید: خانواده‌هایی که درگیر مسائل حاشیه‌ای هستند از همان ابتدا توجهی به کودکانشان ندارند و آن‌ها نیز با گروه همسالان دست به شیطنت‌های بچگانه می‌زنند که اگر خانواده‌ها آن‌ها را از رفتار زشتشان آگاه نکنند در آینده با مجرمان و کلاهبردارانی روبه‌رو می‌شویم که از طرق مختلف از افراد سوءاستفاده می‌‌کنند.

گروه همسالان از دوران کودکی تا بزرگسالی نیز نقش بسزایی در تربیت و نوع برخورد آن‌ها در اجتماع دارد مثلاً افرادی که هنوز درگیر تحمل محکومیت در زندان هستند گاهی نیز با تاثیرپذیری از آن‌ها در باند سارقان حرفه‌ای می‌افتند و با آن‌ها همگام می‌شوند.

کلاهبرداری از زندان
مصطفی فروتن می‌گوید: یکی از دلایلی که زندانیان همچنان به تبهکاری‌هایشان ادامه می‌دهند، می‌تواند همان برچسب خوردن زندانی پس از آزادی‌شان باشد که دیگران نیز همچنان فرد آزاد شده را به همان چشم تبهکار سابق می‌بینند.

این امر می‌تواند آن‌ها را به این باور برساند که هرگز جایگاهی در اجتماع نخواهند داشت و همین امر دلیلی می‌شود تا به رفتارهای ناشایست خود ادامه دهند و حتی پایشان را در این حوزه فراتر بگذارند و به کلاهبرداری‌های عظیم‌تری دست بزنند.

به عنوان نمونه این زندانیان با این‌که در حال گذراندن دوران محکومیت و حبس خود در زندان هستند از طریق تلفن با افراد تماس می‌گیرند و نقشه‌های شومشان را عملی می‌کنند تا از این طریق بتوانند هزینه خود و خانواده‌شان را که بیرون از زندان زندگی‌شان را به سختی می‌گذرانند، تامین کنند. به گفته فروتن، جلب ترحم اجتماعی ممکن است یکی دیگر از دلایل ادامه جرم زندانیان باشد مثلاً برخی زندانیان با اجرای مراسم گلریزان فکر می‌کنند اجتماع به آن‌ها نگاهی ترحم‌آمیز داشته است و برگشت به مسیر زندگی آن‌ها را سالم نمی‌بیند که همین نگاه نیز آن‌ها را ترغیب می‌کند به فعالیت خود ادامه دهند.

دکتر مصطفی اقلیما، آسیب‌شناس اجتماعی می‌گوید: فقط نباید زندانیان را مقصر همه مشکلات بدانیم بلکه باید شرایطی را فراهم کنیم تا با کاهش این معضلات در جامعه روبه‌رو شویم.

رده‌بندی کردن زندانیان
طبقه‌بندی و رده‌بندی زندانیان در پشت میله‌های آهنین یکی از عواملی است که می‌توان به پیشگیری جرایم از طریق زندان کمک کرد.

به عقیده دکتر اقلیما، اگر در زندان‌ها رده‌بندی صورت گیرد افراد کمتری آسیب می‌بینند زیرا وقتی کسی که به علت بدهی کمی محکوم به زندان می‌شود هنگامی که آنجا افرادی را می‌بیند که به علت چک و کلاهبرداری‌های میلیاردی در زندان افتاده‌اند و سرنوشت یکسانی دارند ناخودآگاه درگیر می‌شود و به تعامل برقرار کردن با حرفه‌ای‌ها می‌پردازد و تخلف‌هایی را از آن‌ها یاد می‌گیرد که تا آن روز هرگز بلد نبوده و به همین دلیل حرفه‌ای‌تر می‌شود و حتی وقتی از زندان نیز مرخص شود به دلیل این‌که عضو یکی از باندها و بزهکاری‌های بزرگ شده‌ در خارج از زندان نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهد و دست به کلاهبرداری از دیگران می‌زند.

سیاستگذاران باید در پایان دوران محکومیت خلافکاران چاره‌ای بیندیشند تا آن‌ها پس از آزادی به درستی جذب کار شوند و همانند یک شهروند درستکار به اجتماع برگردند و فعالیت خود را آغاز کنند. این آسیب‌شناس اجتماعی می‌گوید: هرکس یکبار وارد زندان شود مادام‌العمر محکوم به زندان می‌شود زیرا پس از آزادی از حمایتی برخوردار نمی‌شود و هر کجا که بخواهد فعالیت کند یک سابقه در پرونده‌اش وجود دارد، در حالی که زندانیان به زندان می‌روند تا دوران محکومیت و اشتباه خود را بگذرانند و پس از آزادی مانند یک انسان درستکار هستند که تاوان اشتباه خود را پس داده‌‌اند و دیگر بزهکار نیستند.

 


تدوین قوانین
مصطفی فروتن، روانشناس می‌گوید: تدوین قوانین برای حفظ اسرار فردی تا پایان محکومیت فرد می‌تواند بسیاری از معضلات را حل کند.

وقتی فردی به دلایل مختلفی (نزاع، درگیری، سرقت، اقتصادی و...) وارد زندان می‌شود هنگامی که می‌خواهد آزاد شود نباید اطلاعات فردی وی به همه اعلام و در اختیار هرکسی قرار گیرد زیرا وی دچار مشکلات روحی و روانی بسیاری شده است و نیاز به آرامش و حمایت دارد که این امر فاش شدن اسرار وی است. بسته‌های حمایتی نیز می‌تواند به زندانی کمک کند. به عقیده فروتن، اشتغالزایی اصولی و کمپ‌های اقتصاد محور برای زندانیان می‌تواند عاملی برای کاهش جرایم آن‌ها پس از آزادی باشد. هنگامی که زندانیان از سوی دیگر افراد جامعه حمایت شوند با آن‌ها تعامل درست برقرار می‌کنند و در صدد ضربه زدن به آن‌ها بر نمی‌آیند.

هشدار پلیس
سرهنگ فریدون رهبریان، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری آگاهی کشور می‌گوید: هشدار به همه صنوف، سازمان‌ها و خدمات بازرگانی، اداره‌‌ها و... می‌تواند در کاهش کلاهبرداری موثر باشد تا تعداد قربانیان کاهش یابد. هر چند شگرد و شیوه‌های کلاهبردارانه بسیار است ولی افراد می‌توانند با انجام برخی اقدامات به دزدان رو دست بزنند و آنان را در انجام تبهکاری‌هایشان ناکام بگذارند. آن‌ها باید آگاه باشند برای پرداخت و واریز به حساب خود به هیچ عنوان نیاز نیست پای دستگاه‌های خودپرداز بروند و شماره حساب و رمز کارت و رمز دوم خود را در اختیار بیگانگان قرار دهند. همچنین افرادی که کارت‌های خود را گم می‌کنند سریعاً به پلیس اعلام سرقت کنند تا از آن سوءاستفاده نشود.

منبع: روزنامه ایران

نوشته شده در دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

 گسترش و پیشرفت علم پزشکی یکی از نتایج مراحل مختلف پیشرفت تکنولوژی است. در گذشته های دور که علم پزشکی در سطح پایین تری قرار داشت، بهداشت جوامع بشری خیلی کمتر بود به طوری که سالمندی معنا نداشت و افراد کمتری به مرحله سالمندی می رسیدند.
    بنابراین افزایش طول عمر افراد یکی از دستاوردهای مهم پیشرفت علم و تکنولوژی است. افراد در جوامع مختلف بین 70 تا 90 سال عمر می کنند و این به معنای افزایش بهره وری اجتماعی است. اما نکته مهم این است هنگامی که یک نفر به دوره میانسالی می رسد عملکردش محدود می شود و وقتی به پیری می رسد با یک دنیا تجربه دچار عملکرد بسیار محدودی خواهد شد.
    همین امر باعث شده امروزه شاهد افزایش خانه های سالمندان باشیم. از آنجایی که بعضی از افراد پیر به دلایل خاص از قبیل بیماری، امکان نگهداری ندارند، خود سالمند راحت تر است در مراکزی که افراد متخصص در آن حضور دارند، زندگی کند اما معایبی هم وجود دارد که مهم ترین آن ها ضربه عاطفی است.
    عامل مهمی که انسان را از پای در می آورد عوامل روانی بوده و عوامل فیزیکی نیست.
    آلزایمر، پارکینسون و بیمار ی هایی از این دست، بیماری هایی هستند که با فیلتر روانی تشدید می شوند به عبارت دیگر بی توجهی عاطفی نرخ پیشرفت اینگونه بیماری ها را بالامی برد.
    البته باید عنوان کرد که بی توجهی به والدین تنها به کشور ما مربوط نمی شود. اخبار نشان می دهد در بسیاری از کشورها برای مراقبت فرزندان از والدین قانون وضع می شود. البته این رویکرد خیر محور و با نیت خوب و صحیح است اما نتیجه بی توجهی به والدین و کاهش عاطفه است. همه باید بدانند در هر جامعه ای تبعات بی توجهی به والدین گریبانگیر فرزندان خواهد شد.
    گسستگی روابط خانوادگی یکی از این پیامدها است. هنگامی که والدین حضور نداشته باشند، روابط خواهر و برادرها با یکدیگر کمرنگ می شود تا جایی که گاهی دیده می شود فرزندان دو برابر از یکدیگر دور هستند یا حتی همدیگر را نمی شناسند.
    افزایش نرخ طلاق های عاطفی و شناسنامه ای نیز گزینه دیگری است که به دنبال بی توجهی به والدین پیش می آید. بچه هایی که از چارچوب عاطفه و احترام خارج شده و روابط شان به ضابطه تبدیل می شود به راحتی والدین را مورد بی مهری قرار می دهند و این رفتار به عنوان یک خصوصیت اخلاقی در آن ها شکل می گیرد. گروهی که به پدر و مادرشان که محبوب ترین شخصیت های زندگی هر فردی است و باید به آن ها توجه کند، احترام نمی گذارند که دیر یا زود همین رفتار را با همسر، فرزندان و دیگر اعضای خانواده خود خواهند داشت و به این ترتیب با افزایش طلاق های عاطفی روبه رو خواهیم شد.
    از طرف دیگر اینگونه افراد با بی تفاوتی خود را به نابودی می کشانند زیرا فرزندانشان همین رفتار را از آن ها خواهند آموخت.
    برای مقابله با پدیده بی مهری به والدین چه باید کرد؟
    گام نخست توسط خانواده برداشته می شود. والدین باید صداقت داشته باشند و از خشونت، نزاع و درگیری در مقابل فرزندان بپرهیزند. باید بدانیم کودکان بسیار باهوشند و از چشمان برافروخته پدر، چشم های آزرده مادر و ادبیات حاکم بر گفت وگوی آن ها همه چیز را می آموزند.
    نکته بعدی صله رحم و آموزش رفت و آمدهای خانوادگی با فرزندان است.
    آموزش و پرورش نقش مکمل را ایفا می کند. هنگامی که ما انواع و اقسام آموزش ها را در خانواده ارائه می کنیم این نکات تربیتی باید در آموزش و پرورش پرورانده شوند.
    رسانه ها نقش بعدی را برعهده دارند. رسانه ها باید با بررسی های کارشناسی سعی کنند فضاسازی کنند. نقش رسانه ملی بسیار مهم است. زیرا اخیراً در ساخت سریال ها و برنامه ها بیشتر جوانگرایی به چشم می خورد و سالمندان عملاً حذف شده اند و هرازگاهی ما آن ها را در مراسم تجلیل از پیشکسوتان می بینیم. وقتی ما خودمان سالمندان را حذف می کنیم چطور توقع داریم آن ها بمانند خانواده ها را حفظ کنند. بنابراین نهادهای مسئول با برنامه ریزی کارشناسانه و حتی ارائه بسته های حمایتی به خانواده ها برای نگهداری از والدین می توانند فرهنگ ساز و مشوق باشند و از بروز خشونت های روانی علیه سالمندان جلوگیری کنند.


     

 روزنامه ایران، شماره 5420 به تاریخ 31/4/92، صفحه 21 (ایران شوک)

نوشته شده در دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

داستان بزهکاری های خانوادگی چیزی نیست که امروزه به وجود آمده باشد. تاریخچه بزه های خانوادگی از سال های بسیار دور آغاز شده اما در عصر حاضر در نوع، کیفیت و شدت آن تغییراتی ایجاد شده که قابل تامل است.
    متاسفانه بزه های خانوادگی بزرگ ترین آسیب را به جامعه و خانواده وارد کرده، باعث فروپاشی نظام ارزش های جامعه و خانواده می شود. هنگامی که ارزش های اخلاقی و اجتماعی و احترام ها از بین برود، افسردگی ها، خودکشی ها، فسادها و جرایم سازمان یافته به راحتی شکل می گیرد. بنابراین بررسی دلایل بروز و تبلور چنین جرایمی بسیار ضروری به نظر می رسد. یکی از مهم ترین دلایل در بزه های خانوادگی، فقر اقتصادی است. هنگامی که پول و درآمد نتواند رضایت روانی و اجتماعی را در فرد ایجاد کند، او به ورطه فقر اقتصادی خواهد افتاد و برای نجات خود به سوی جرایمی از این دست روی خواهد آورد. مهاجرت به شهرهای بزرگ و خالی شدن شهرهای کوچک و روستاها از دیگر عوامل بروز بزه ها در سطح خانواده است زیرا هر مهاجرتی باعث تداخل فرهنگ ها خواهد شد. مهاجرت و جابه جایی باعث تداخل خرده فرهنگ ها و ایجاد جرقه هایی از قبیل از بین رفتن برخی از اصول و ارزش های فرهنگی می شود به طوری که قبح برخی جرایم در سطح خانواده از بین می رود. از پدیده شهرنشینی و زندگی صنعتی نیز به عنوان دلیل دیگری می توان یاد کرد. این روزها با صنعتی شدن و مدرنیزه شدن زندگی ها، گرایش افراد به سمت تجمل گرایی بیشتر از سال های گذشته شده است. موج صنعتی شدن در زندگی شهری باعث می شود خانواده هایی که منابع خوبی برای جذب مادیات از اجتماع را ندارند، سعی کنند برای جبران کمبودها از منابع بی حفاظ خانوادگی استفاده کنند و اصطلاحاً به شکار مرغ خانگی دست می زنند. فقر فرهنگی، طلاق شناسنامه ای و عاطفی و عدم پایبندی به اصول در خانواده نیز سرفصل های خانوادگی بروز جرایم این چنینی است. بچه ای که پدر و مادر خود را در درگیری های همیشگی می بیند و به جای رفتار محبت آمیز، همیشه دعوا و بی مهری را مشاهده می کند، دچار گسستگی عاطفی شده و به راحتی به خود اجازه سوءاستفاده خواهد داد یا هنگامی که اعتقاداتی همچون کسب پول حلال در بین پدران و مادران کمرنگ می شود و اعضای خانواده می بینند که مثلاً پدر خانواده از روش های نادرست، کسب درآمد می کند، آنها نیز این شیوه را الگوی خود قرار می دهند و گاهی تا جایی پیش می روند که حتی از خانواده خود دزدی می کنند. دروغ و دروغگویی هم در بروز بزه نقش بزرگی را ایفا می کند. از بحث خانواده که بگذریم، به نقش برخی رسانه های داخلی می رسیم که متاسفانه بسیاری از رفتارهای نادرست و غیراصولی را در قالب فیلم ها و سریال ها به نمایش می گذارد. هر چند هدف از پخش فیلم ها و برنامه ها، آموزش است اما چون بحث کارشناسی و استفاده از اساتید و کارشناسان مجرب نادیده گرفته می شود، نه تنها محتوای آموزشی مثبت برنامه ها از بین می رود، بلکه نقش آموزش مسائل منفی تبلور پیدا می کند همان طور که یک سریال در سال های گذشته باعث مرگ نوجوانی شد که از کاراکتر فیلم تقلید کرده بود. رسانه های خارجی نیز آسیب بلاتردید جامعه بشری به شمار می رود و همواره اشاره می شود باید برنامه های رسانه ملی غنی شود تا نیازی به برنامه هایی که ساختار فرهنگی را نابود می کند، احساس نشود. اعتیاد نیز که متاسفانه هم در بحث خانواده و هم جامعه مشکلاتی را ایجاد می کند، در مواردی که پیش تر ذکر شد، فرد با تفکر قبلی مرتکب بزه می شود اما در بحث اعتیاد عامل اختیار وجود ندارد و معتاد به دلیل مصرف مواد مخدر هیچ اختیاری در ارتکاب جرم ندارد و اصولاً در رفتارهای یک فرد معتاد هیچ ارتباط منطقی وجود ندارد. بحث قانون جزا و برخورد با متخلفین به دلیل کندی و پیچیدگی باعث صرفنظر کردن بسیاری از مالباخته ها می شود و این امر باعث می شود بزهکار به خود جرات تکرار جرم دهد. با توجه به موارد ذکر شده، توجه و ضرورت آموزش و فراگیری مهارت های اصولی زندگی و اجرای عملی و غیرکلامی آن در مراحل مختلف زندگی می تواند راهکاری برای مبارزه با جرایم خانوادگی باشد. حفظ حریم خانواده و پایبندی به اصول خانواده، صله رحم و احترام به بزرگ ترها تاثیر بسزایی در کاهش جرایم دارد. گسترش تسهیلات اجتماعی و از بین بردن کندی محاکمه ها نیز گامی بسیار اساسی و مهم است زیرا زمانی که یک فرد حقوق قانونی خود را از راه مشروع به دست نیاورد، سعی می کند نیازهای خود را از راه نامشروع و ابتدا از خانواده و سپس از جامعه برآورده کند.
    
      روزنامه ایران، شماره 5432 به تاریخ 20/5/92، صفحه 21 (ایران شوک

نوشته شده در دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

مراجعه نکردن به مشاور روانشناس در بررسی آسیب شناسی دلایل زیادی دارد. نخستین و مهم ترین دلیل بحث فرهنگی است. متاسفانه دیدگاهی که در جامعه وجود دارد این است اگر کسی به یک روانشناس مراجعه کند از حالت روانی خارج شده و دیوانه است.
    نگاه و برچسب دیوانه به یک مراجعه کننده و ترس از تمسخر دیگران باعث می شود فرد از مراجعه به روانشناس خودداری کند و تا پایان عمر به زندگی پر رنج خود ادامه دهد.
    رسانه ها به عنوان یک ابزار فرهنگی تاثیر عمیقی در بروز یک آسیب یا از بین بردن آن آسیب اجتماعی دارند. برای مثال سریال هایی که نوعی گویش خاص را به طنز می کشند این گویش را چنان به اوج می رسانند که ما عبارات آن را به را حتی در میان افراد تحصیلکرده هم می بینیم. بنابراین آن ها می توانند با فرهنگ سازی اقشار مختلف جامعه را به سوی استفاده از مشاوره روانشناسی هدایت کنند. واقعیت این است که تاثیرات زیر پوستی فرهنگی که رسانه ها خودآگاه و ناخودآگاه روی فرهنگ جامعه می گذارند می تواند عمیق ترین آسیب ها را کمرنگ کرده یا آسیب های جبران ناپذیری بر فرهنگ جامعه بگذارد.
    مشکل بعدی مسائل اقتصادی است. ویزیت پزشکان روانشناس در مقایسه با پزشکان دیگر بسیار زیاد به نظر می رسد. کسی که به روانشناس مراجعه می کند ممکن است فکر کند چرا باید برای ساعتی صحبت کردن چنین هزینه ای پرداخت کنم مگر او جز گوش کردن به صحبت های من کار دیگری نیز می کند و این در حالی است که یک روانشناس مانند کسی است که همه سپرهای دفاعی اش را باز می کند تا مراجعه کننده همه درد هایش را بگوید. روانشناس پس از پایان درد دل های وی برای یافتن دلیل و راهکار مناسب کنکاش می کند که این موارد یک رسوب روانی در روانشناس ایجاد می کند و این امر بسیار سخت و طاقت فرسا است. نداشتن سوبسید و عدم حمایت بیمه روی هزینه مشاوره باعث می شود مردم تمایل کمتری برای شرکت در جلسات مشاوره از خود نشان دهند. مردم وقتی به پزشک عمومی مراجعه می کنند هنگام خروج نسخه دارو با خود می برند. دکتر مقداری دارو برای وی تجویز می کند، اما مشاور و روانشناس که ساعتی را با وی می گذراند و هزینه نیز پرداخت می کند هنگام خروج نسخه ای به دست وی نمی دهد و به همین دلیل فرد هنگام خروج ناخودآگاه به خود نهیب می زند که چه چیزی به دست آوردی؟
    روانشناس هیچ ابزاری برای رفع مشکلات مراجعه کنندگان ندارد مگر استنباط و استدلال از حرف ها و رازهای شخصی هر یک از مراجعه کنندگان. اما بسیار پیش آمده که شخص می ترسد مسائل و اسرار شخصی خود را فاش کند تا مبادا روزی این اسرار علیه وی استفاده شود. آموزش های غلط توسط خانواده نقش غیرقابل انکاری در ترس افراد از افشای اطلاعاتشان دارد. خانواده ها انزوا و درون گرایی را به بچه ها آموزش می دهند. خود سانسوری و نهان شدن در وجود باعث می شود بچه ها در سنین جوانی و بزرگسالی نیز کمتر حرف بزنند و درد دل و مشکلات خود را برای دیگران بازگو کنند. برخی بر این باورند با حرف مشکلی حل نمی شود. البته این مورد صحیح است اما گفت وگوی تخصصی با حرف فرق دارد. گفت وگوهای تخصصی باعث تغییر رویکرد و تغییر نگرش می شود.
    یک روانشناس نیز در جامعه انسانی زندگی می کند و ممکن است آسیب دیدگی هایی داشته باشد اما این موضوع نمی تواند دلیل موجهی برای توجیه کارآمدی یا عدم توانایی آن ها باشد. گاهاً دیده می شود اگر دکتر پوست دارای پوست خوبی نباشد مراجعه کنندگان این گونه قضاوت می کنند که اگر وی پزشک خوبی بود ابتدا مشکلات پوست خود را مداوا می کرد. در مورد روانشناسان هم ممکن است این گونه قضاوت شود که اگر او پزشک حاذقی بود چرا زندگی خودش سرشار از مشکلات است؟ روانشناسی بهره برداری و استفاده از موقعیت های موجود زندگی براساس مهارت است و این به مفهوم آن نیست که روانشناسی کیمیاگری است. روانشناس یک الگوی کاربردی ارائه می دهد تا آسیب ها را کاهش دهد، بنابراین روانشناس یک روئین تن نیست که مشکلاتی نداشته باشد ممکن است او با دانش و تجربه اش مشکلات را از 100 به 10 رسانده باشد.
    از غرور هم می توان به عنوان یکی دیگر از دلایل استفاده کرد. غرور باعث می شود بیشتر افراد به روانشناسان و متخصصان علوم رفتاری مراجعه نکنند و متاسفانه این پدیده بیشتر در آقایان دیده می شود و خانم ها 90 درصد مراجعه کنندگان به روانشناس را تشکیل می دهند. 
     

 روزنامه ایران، شماره 5395 به تاریخ 1/4/92، صفحه 21 (ایران شوک)

نوشته شده در دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()


یکی از آسیب هایی که بعد از ازدواج رخ می دهد مسائل و مشکلاتی است که هریک از زوجین در زندگی قبل از ازدواج داشته اند و این موارد خودآگاه یا ناخودآگاه به زندگی مشترک کشیده می شود و می تواند اثرات مثبت یا منفی زیادی داشته باشد.
     یکی از بزرگترین آسیب ها پنهان کاری های قبل از ازدواج است که بررسی نتایج و مشکلات ناشی از این پدیده نشان می دهد صداقت تا چه حد در زندگی مشترک الزامی است. با نگاهی به این پرونده در می یابیم مرد به علت نداشتن خودباوری کافی سال ها انزوای عاطفی را تحمل کرده و چون به واسطه شغلش در خود احساس حقارت و کمبود می کرده این موضوع را که دارای نشان اجتماعی خوبی نیست، پذیرفته. از سوی دیگر به خاطر بالارفتن سنش خواسته ها و تمایلاتش نیز بالارفته و فکر می کند حالاکه تصمیم به ازدواج گرفته پس باید اتفاق ویژه ای در زندگی اش رخ دهد. در واقع مواجهه ای منطقی با ازدواج نداشته و وقتی باچنین مشکلی در زندگی مشترک روبه رو شده به دلیل این که راهکار، مهارت و تکنیک علمی مقابله آن را نیز نیاموخته به جای حل معضل، مجادله ای غیرمنطقی رخ داده است.
     بدین ترتیب کوچک انگاری مشکلات، مسخره کردن یکدیگر و کم دانشی و نداشتن مهارت های کافی دست به دست هم داده و این اختلاف، آنها را به فرجام شومی کشانده است.
     حال آن که هر فردی ممکن است مشکلات جسمی یا حتی روحی و روانی خاصی داشته باشد که حتی برخی از آنها به شکل وراثتی به او رسیده است اما این معلولیت یا محدودیت ها نباید باعث مشکل ، اختلاف یا قتل و جنایت شود. پس بهتر است چنانچه توان حل مشکلات را نداریم از متخصصان این عرصه کمک و راهنمایی بگیریم تا یک مشکل قابل حل و ساده به جنایتی جبران ناپذیر تبدیل نشود.
         
 
 روزنامه ایران، شماره 5207 به تاریخ 1/8/91، صفحه 16 (قضایی -حقوقی)

نوشته شده در دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

مصطفی فروتن- روانشناس و مدرس دانشگاه- نیز با اشاره به این که در هر جامعه‌ای ناخودآگاه بحث قانون‌گریزی در میان برخی افراد بروز می‌کند، اظهار داشت: به طور کلی قبل از آن که درباره قانون‌گریزی صحبتی به میان آید، بهتر است درباره قانون توضیحاتی داده شود. در حقیقت سابقه کلمه، محتوا و موضوع قانون برمی‌گردد به زندگی اجتماعی که در گروه‌های مختلف شکل گرفته است. به عبارتی دیگر، می‌توان گفت: افراد سازنده هر تمدن همان مردمانی هستند که عضو همان جامعه به شمار می‌روند و آنها نیز دلایل و ضرورت تبیین قانون را ایجاب می‌کنند. بنابراین قانون هر اجتماعی براساس نیاز همان جامعه است و ضرورت اجرای آن نیز براساس همین رویکرد است. اما نکته قابل توجه این است: در هر جامعه‌ قانونمند، مبحثی به عنوان قانون‌گریزی نیز به وجود می‌آید، از این رو افراد قانون‌گریز در هر جامعه را می‌توان به چند دسته تقسیم‌بندی کرد.
نخستین افراد قانون‌گریز بر این باورند که نقض آن قانون خیلی بیشتر از رعایت کردنش اهمیت دارد. به عنوان مثال، این گروه از افراد اگر چه می‌دانند عبور از کوچه ورود ممنوع تخلف است اما به خاطر این که با رد شدن از این کوچه خیلی زودتر به منافع‌شان می‌رسند، سعی می‌کنند در این مرحله خلاف قانون حرکت کنند. زیرا نفع و سود آنها در گذشتن از قانون است. اما دومین گروه افرادی هستند که به قانون اعتراض می‌کنند که در اصطلاح به این روش، قانون‌گریزی اعتراضی می‌گویند. این افراد به خاطر خود یا همنوایی با همسانان قانون‌گریزی می‌کنند. البته شاید خود این افراد درگیر نباشند، اما به هواخواهی دوستان یا افراد دیگر دست به قانون‌گریزی می‌زنند. به عنوان مثال، اعتصاب‌های دانشجویی در واکنش به رفتار یک استاد باعث می‌شود تا دیگر دانشجویان که مرتبط با موضوع نیستند نیز به هواخواهی دوستان و دانشجویان دیگر دست به اعتراض بزنند. سومین گروه قانون‌گریزی نیز همراه با رویکردهای اخلاقی است. این گروه از افراد با وجود این که به قانون‌گریزی تمایلی ندارند اما در جایی مجبور می‌شوند نقض قانون کنند. به عنوان مثال این افراد می‌دانند که نباید از چراغ قرمز عبور کنند. اما اگر زمانی که پشت چراغ قرمز ایستاده و از سوی دیگر خودرویی در حال حمل بیمار است، ناگزیر سعی می‌کند با عبور از چراغ مسیر را برای رسیدن سریع بیمار باز می‌کند. به عبارتی دیگر، این گروه از نظر اخلاقی و روانی با زیر پا گذاشتن قانون به افرادی که در خطر هستند، کمک می‌کنند و مشابه این افراد در تمام جوامع و ملت‌ها وجود دارند.
8 دلیل قانون‌گریزی
فروتن در ادامه می‌گوید: با توجه به توضیحات ارائه شده، می‌توان 8 دلیل برای قانون‌گریزی تعریف کرد که این دلایل براساس چکیده‌ای از تمام مستندات قانون‌گریزی است. نخستین و مهم‌ترین علت، فقدان آموزش‌های اجتماعی است. به طور کلی درباره این گروه از افراد می‌توان گفت: آنها آموزش‌های لازمه و خانوادگی را دریافت نکرده یا اشتباه دریافت کرده‌اند. دومین عامل نیز ضعف فرهنگی، ناپختگی فرهنگی یا فقر فرهنگی است. به عبارتی ساده‌تر، ریشه اصلی علل قانون‌گریزی در بین افراد را می‌توان در ساختارهای فرهنگی و کمبودهایی که در خانواده‌ها و محیطی که زندگی می‌کنند یافت. عامل سوم نیز نقض قوانین است. به عنوان مثال در چهار راهی چراغ قرمز وجود دارد که لزومی ندارد خیلی طولانی باشد چرا که این موضوع راننده را بیش از حد کلافه می‌کند و باعث می‌شود وی قانون را نقض کند تا زودتر به مقصد برسد.چهارمین عامل وضع قوانین بی‌فایده است. وقتی قانون یا دستورالعملی که ارزش کاربردی ندارد - همانند نصب چراغ راهنمایی در محل غیر‌ضروری - وضع می‌شود و تنها کاربرد بازدارندگی دارد باعث می‌شود فرد قانون را نقض کرده و از آن عبور کند.عامل پنجم تعدد قوانین است. این گونه قوانین را می‌توان در عرصه‌های خانوادگی به‌طور متداول و فراوان دید. به عبارتی دیگر برخی والدین باید و نبایدهای زیادی برای فرزندانشان دارند که باعث انزجار می‌شود و آنها نیز سعی می‌کنند از قوانین سرپیچی کنند.
عامل ششم ناکارآمدی ابزارهای قضایی و اجرایی است. به عنوان مثال در سازمانها یا ادارات دستورالعمل‌هایی تهیه می‌شود که ناکارآمد هستند. بنابراین به ناچار کارمندان یا ارباب رجوع مجبورند تا با گذر از آن به مقصد برسند.
هفتمین عامل، عدم مشاهده عواقب قانون‌گریزی است. درحقیقت به دلیل این‌که تبعات قانون گریزی غیر علنی است و افراد هم از عاقبت قانون گریزی اطلاع دقیقی ندارند ناخواسته برای رسیدن به مقصود، کاری انجام می‌دهند که مغایر با قانون است. عامل هشتم در خصوص افرادی است که مبتلا به بیماری‌های خاص و جسمی هستند. به عنوان مثال سکوت در کلاس درس به عنوان یک قانون محسوب می‌شود. اما در این بین وقتی کودکی ناشنوا در کلاس درس حضور می‌یابد به دلیل این‌که نمی‌شنود دچار اضطراب و اختلال فیزلوژیکی می‌شود. از این رو با کوبیدن پا به زمین سعی می‌کند اضطرابش را نشان دهد. یا این که در یک مرکز روان درمانی وقتی یک بیمار روانی کاری برخلاف مقررات انجام می‌دهد تأثیراتش بر دیگر همسالان نمایان می‌شود و آنها نیز از او تبعیت می‌کنند.
پیشگیری از قانون‌گریزی
نخستین و مهمترین راهکار برای پیشگیری از قانون‌گریزی نظارت و پیشگیری است که معطوف به خانواده‌ها می‌شود. بررسی‌های محققان نشان داده تمام بستر موفقیت و ناموفقیت‌ها از خانواده است. چرا که کوچکترین هسته هر جامعه خانواده است و رشد و تربیت کودکان در آنجا شکل می‌گیرد. به عنوان مثال برخی والدین شوخی‌های نابجا و دروغ را در خانواده خود باب می‌کنند و به نوعی قانون را نقض می‌نمایند. از این رو فرزندان این افراد هم که از دوران کودکی رفتارهای ضد‌ارزشی را فراگرفته‌اند در بزرگسالی با زیر پا گذاشتن قوانین سعی می‌کنند به خواسته‌هایشان برسند. بنابراین قانون امری مهم است و اگر هم قرار باشد که همگان آن را رعایت کنند ضمن آموزش‌های همگانی باید ضرورت اجرا هم داشته باشد. یعنی بند و تبصره‌ای اضافی نداشته باشد تا مورد استفاده همه افراد جامعه قرار گیرد.
دومین عامل نیز به قانون بودن یا به علم بودن است. یعنی افرادی که وضع کننده قوانین هستند باید خود قوانین را رعایت کنند تا افراد جامعه هم از آنها پیروی کنند. به عنوان مثال اگر پدری قانونی وضع می‌کند که اعضای خانه دیر‌تر از ساعت 8 شب نباید به خانه بیایند و یا این‌که کشیدن سیگار را ممنوع می‌کند باید در ابتدا خودش دیر به خانه نیاید و سیگار نکشد تا سایر اعضای خانواده هم از او تبعیت کنند.
سومین راهکار نیز مربوط به وضع قانون است، یعنی قانون باید طوری وضع شود که برآورده کننده نیازهای خاص و ساختار آن جامعه باشد. در حقیقت قانون باید طوری تبیین بشود که هر از گاهی به دقت بررسی و نکات مبهم آن به روز شود.چهارمین راهکار برابری در برخورد قضایی و اجرایی است. یعنی اجرای قانون برای فرزند کوچکتر یا بزرگتر فرقی نمی‌کند و باید اجرا شود. در اجرای قانون سپید و سیاهی هم وجود ندارد. در نقض قانون دانه درشت و دانه ریز هم نداریم و اگر کسی مرتکب تخلفی بشود باید مطابق قانون مجازات شود.
نکته پنجم نیز این است که دستگاه قضایی باید با افراد قانون گریز برخورد قاطع داشته باشد.
ششمین راهکار نیز نقش رسانه‌ها در برخورد با افراد قانون‌گریز می‌باشد. درخواستم از مسئولان رسانه ملی این است که به ساخت برنامه‌های مستند اجتماعی در زمینه برخورد قاطع با افراد خلافکار تداوم دهند. سایر رسانه‌ها نیز می‌توانند با انجام وظایف و تعهدات حرفهَ‌ای‌شان در این زمینه گام‌های اساسی بردارند.

 

نوشته شده در دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

 

هشدار کارشناسان در خصوص عوارض مصرف قرص «ریتالین» در دانشجویان کشور

 مصطفی فروتن در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه تارخچه تولید قرص ریتالین در کشور به ۶۰ تا ۷۰ سال پیش بر میگردد، گفت: کارآیی این دارو به جهت درمان افسردگی است و به خاطر ترکیباتی که دارد معمولا برای درمان افراد در خود مانده، افسرده‌ها و کودکان پیش فعال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  این روانشناس به زیر ساخت‌های این دارو اشاره کرد و افزود: زیر ساخت‌های این دارو اشتراک‌هایی با داروهای محرکی همچون کوکائین، حشیش و اکستازی دارد لذا مصرف نادرست و بدون تجویز پزشک متخصص اثرات بدی را بر روی فرد خواهد داشت.

  مصرف کنندگان افراطی قرص ریتالین چه کسانی هستند؟

وی به الگوهای نادرست مصرف قرص ریتالین اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه بسیاری از زنان و دختران در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی این قرص را به عنوان یک داروی لاغری مصرف می‌کنند همچنین بسیاری از رانندگان برای زود رسیدن به مقصد و نخوابیدن در میان راه به مصرف این داره می‌پردازند.

  فروتن به دانشجویان و دانش‌اموزان به عنوان گروه بزرگ مصرف کنندگان قرص ریتالین اشاره کرد و گفت: در سالهای اخیر شاهد به عنوان ارتقای سطح تحصیلی و میزان مطالعه، شاهد افزایش گرایش دانش‌آموزان و دانشجویان به این دارو هستیم.

  وی ادامه داد: در چند دوره اخیر علاوه بر شدت گرفتن گرایش جوانان به ریتالین شاهد کاهش سریع سن مصرف کنندگان ریتالین در بین جوانان هستیم به طوری که این گرایش‌ها از مقاطع کارشناسی در دانشگاه‌ها به مقاطع دبیرستان و حتی راهنمایی کشیده شده است.

  اثرات و علایم مصرف ریتالین

 این آسیب شاس درباره اثرات و علایم مصرف سوء قرص ریتالین، گفت: کسانی که در مراحل اولیه مصرف ریتالین قرار دارند و یا هنوز میزان مصرف دارویی آنان حساس نشده است دچار سردردهایی همچون میگرن می‌شوند و همچنین اختلالات گوارشی، پرخاشگری مضمن، تپش قلب از علایم و اثرات این دارو در مصرف کنندگان جدید است.

  وی ادامه داد: ریتالین در افرادی مصرف بیشتری دارند علاوه بر افزایش میزان اثرات گروه اول، در مراحل بعدی مبتلا به سردرد‌های شدید، اختلال در خواب همچون هذیان‌گویی و خواب روی و حتی در موارد خاصی خطر مرگ و شوک ناگهانی در این گروه دیده می‌شود.

  کنکور و فصل امتحانات عامل افزایش ۵۰ درصدی مصرف ریتالین

 فروتن تاکید کرد: براساس گزاش‌های عینی به عمل آمده از داروخانه‌های مجاور خوابگاه دانشجویان مصرف ریتالین با مناسبت‌های موضوعی نظیر فصل امتحانات و کنکور به نوعی ارتباط مستقیم دارد و تا ۵۰ درصد مصرف این دارو را افزایش می‌دهد.

 وی ادامه داد: بر اساس همین تحقیق‌ها از هر ۱۰ دانشجو ۶ نفر آنان سابقه مصرف ریتالین را دارند که این آمار با توجه به اثر وابستگی به مواد مخدر، خطرناک است.

  این آسیب‌شناس هشدار داد: داروی ریتالین فقط با تشخیص پزشک متخصص باید مصرف شود و فروش این داروها بدون نسخه پزشک مجاز نیست ولی شاهد این معضل هستیم که در برخی از داروخانه‌ها این دارو به عنوان دارو آزاد با قیمت بالاتری بفروش می‌رسد.

  این روانشناس با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از موادمخدر و محرک به عنان جانشین ریتالین به دانشجویان در شب‌های امتحان فروخته می‌شود، اظهار کرد: از آنجایی که این دارو به عنوان یک ماده اعتیاد آور شناخته نمی‌شود لذا با مشکلاتی نظیر افزایش مصرف این دارو رو به رو هستیم و علاوه بر این مشکلات بسیاری از مواد محرک و مخدر به جای ریتالین به فروش می‌رسد.

  وی ادامه داد: نباید به هیچ عنوان فراموش کرد که مصرف ریتالین وابستگی به مواد مخدر و محرک را به ارمغان می‌آورد و ناخودآگاه مصرف کنندگان را به یک سمت دیگر می‌کشاند که این تمایل در مرحله اول با بدن درد و ضعف جسمانی بارز می‌شود.

  درمان و کاهش اثرات ریتالین

 این آسیب‌شناس درمان را برای افراد مصرف‌کنندگان جدید و مبتدی ریتالین به مراتب راحت‌تر عنوان کرد و گفت: می‌توان با مصرف مایعات جهت افزایش تعرق و ورزش‌های هوازی اثر این دارو را تا حد زیادی خنثی کرد که البته تقویت تغذیه در این زمینه بی‌تاثیر نیست.

  قرص شب امتحان یا قرص دانشجویی

 فروتن به نام مستعار و آسیب رسان این دارو اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه این قرص نام‌های عجیبی همچون قرص شب امتحان یا قرص دانشجویی جهت جلب توجه دانشجویان و دانش‌اموزان به خود گرفته که همچنان تبلیغات مخرب آن ادامه دارد.

  وی ادامه داد: باید برای تمامی جوانان عوارض و عواقب این دارو بیان شود چرا که بسیاری از این افراد بدون داشتن اطلاعات لازم این دارو را مصرف می‌کنند.

  ترکیبات قرص ریتالین

 این روانشناس درباره ترکیبات و ماهیت این دارو، اظهار کرد: ریتالین یک محرک از خانواده آمفتامین‌هاست که باعث ترشح دوپامین و نهایتا افزایش سرخوشی بدون دلیل می‌شود و در ظاهر مغز فرد پس از مصرف این دارو گزارشی مبنی بر خستگی بدن و نیاز به خواب درک و دریافت نمی‌کند و فرد می‌تواند با کمبود خواب دچار مشکلی نشود.

 وی ادامه داد: مصرف ریتالین موجب می‌شود که فرد احساس توانمندی و بی نیازی به استراحت می‌کند در حالی که این بی نیازی کاذب است و بدن نتوانسته است که نیاز خود را رفع کند که همین عدم ارضای نیاز بدن باعث پرخاشگری در فرد می شود.

  این آسیب شناس هشدار داد: مصرف بی رویه ریتالین می تواند زمینه مصرف شیشه و کراک را در فرد فراهم کند.

  علت مصرف افراطی ریتالین چیست

 فروتن درباره علت مصرف افراطی این دارو گفت: همیشه افرادی هستند که میخواهند راه صد ساله را یک شبه طی کنند و معتقد هستند که کمبود زمان را با افزایش سرعت میتوان جبران کرد لذا در تمام کشورهای دنیا شاهد هستیم که افراد برای انجام یک شبه کارهای عقب مانده خودشان به مصرف مواد و داروهای ضد خواب روی می آورند.

 وی ادامه داد: مصرف داروهای ضد خواب در کشورهای مختلف با توجه به فرهنگ ها و خرده فرهنگ های حاکم متفاوت است به طوری که در برخی از کشورها، حشیش در برخی دیگر کراک و در کشورهای دیگری نیز کوکایین مصرف می‌شود.

  این روانشناس گفت: در کشور ما نیز اغلب رانندگان و محصلان برای شب بیداری ها و جبران عقب ماندگی در کارهایشان به مصرف این دارو گرایش پیدا می کنند در حالی که اگر یک برنامه جامع و درستی را از پیش در نظر می گرفتند لازم نبود دست به مصرف نادرست این دارو بزنند.

 راهکارهای مهار مصرف افراطی ریتالین

 فروتن با بیان اینکه باید در گام اول خود فرد دست به مصرف افراطی این دارو نزند، ادامه داد: دانش آموزان، دانشجویان و رانندگانی که کارهای خود را به عقب انداخته اند و سعی دارند با شب بیداری کارهای عقب مانده خود را جبران کنند می توانند با یک برنامه مستمر و از پیش تعیین شده نیاز خود را به این دارو به کلی منتفی کنند.

  وی به کاهش سن مصرف کنندگان ریتالین اشاره کرد و افزود: این کاهش سن یک زنگ خطر برای جامعه و مسئولان است پس چه بهتر که قشر جوان را با برگزاری کلاس های آموزشی از عوارض خطرناک این دارو آگاه کنیم و در گام اول بهتر است که این کلاس ها را در مدارس و دانشگاه ها برگزار کنیم.

  این روانشناس به تخلف برخی از داروخانه ها در فروش قرص های ریتالین اشاره کرد و گفت: باید نظارت بر عملکرد داروخانه بیشتر شود و یک مبارزه جدی با فروشندگان داروهای قاچاق اجرا شود.

 وی همچنین به کم کاری و غفلت رسانه ملی در این زمینه اشاره و کرد و ادامه داد: متاسفانه رسانه ملی به عنوان یک رکن مهم و نقش آفرین در جامعه هیچ اقدام مناسبی در این زمینه نداشته و حتی یک برنامه آموزشی در این زمینه برای جوانان در نظر نگرفته است.

 مسئولان مراکز آموزشی در افزایش مصرف ریتالین مقصر هستند

 این آسیب شناس با بیان اینکه بیشترین قشر مصرف کننده قرص ریتالین را دانشجویان و دانش آموزان تشکیل داده اند، افزود: هدف اصلی قشر جوان برای مصرف این دارو موفقیت در آزمون های تحصیلی است که این حساسیت به مراتب در امتحانات پایان ترم دانشگاه ها و کنکور بیشتر حس می شود.

  وی ادامه داد: اینکه دانشجویان و دانش آموزان دغدغه امتحانات را دارند و به دنبال موفقیت در این آزمون ها هستند اتفاق خوب و پسندیده ای است که باعث می شود آینده ای روشن در انتظار کشور باشد ولی باید این سوال را مطرح کرد که مراکز آموزشی خود چه برنامه ای برای افزایش احتمال موفقیت جوانان در نظر گرفته‌اند.

  فروتن از برنامه ریزی برخی از دانشگاه ها و مدارس انتقاد کرد و گفت: متاسفانه مسئولان برخی از مراکز آموزشی چند امتحان سخت را نزدیک بهم و حتی در یک روز برگزار می کنند که همین بی برنامه بودن این مراکز، دانش آموز یا دانشجو را مجبور به مصرف قرص ریتالین و انواع داروهای ضد خواب می کند.

نوشته شده در دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

آنچه باعث آزار کودکان می‌شود


سلامت نیوز : خانواده مهم‌ترین نهادی است که افراد دوره کودکی خود را در آن سپری می‌کنند. مناسب بودن شرایط آن نیز باعث می‌شود که کودکان در معرض ناامنی قرار نگیرند. به گفته مصطفی فروتن آسیب شناس، در بخش آزار‌های روحی و روانی، اگر غفلت آموزشی و تربیت را کودک‌آزاری بدانیم نرخ کودک‌آزاری در کشور ما تغییر می‌کند.

این درحالی است که ثریا عزیز پناه نیز در گفت‌وگو با آرمان کودک آزاری را هر آن چه که امنیت جسمی و امنیت روحی کودک را به‌خطر بیندازد معرفی می‌کند و معتقد است: محروم کردن کودکان، آزارهای جسمی و هرگونه صدمه به آنها و هر چیزی که حوزه زندگی و شرایط زندگی آینده کودکان را به خطر بیندازد کودک آزاری به شمار می‌رود.

درماندگی روحی والدین منجر به کودک‌آزاری می‌شود

عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان درباره عوامل افزایش نرخ کودک آزاری تاکید می‌کند که این مساله تک عاملی نیست و می‌افزاید: «به عبارتی هر رخداد خشونت آمیزی از دلایل متعددی تبعیت می‌کند. برای مثال، مواردی که در سال 1392 اتفاق افتاده است- مادری که دو فرزندش را کشته است یا پدری که پسرش را خفه کرده- به نظر می‌آید تنش میان پدرها و مادرها به تشدید خشونت در یکی از آنها منجر شده است. با این حال چون بحث انسانی و رابطه آنها مطرح است می‌توان گفت که مورد به مورد با یکدیگر فرق می‌کند».

در یک دسته‌بندی اما ثریا عزیزپناه، عوامل خشونت کودکان را چنین مطرح می‌کند: نحوه رابطه پدر و مادر، اختلافات زناشویی، ناامنی در خانواده‌ها و ناآگاهی از رفتار کودکان همه از عواملی هستند که به این موضوع دامن می‌زنند. در دو مورد خاصی که اخیر رخ داده و اشاره کردم، با مسامحه می‌توان گفت که اختلافات زناشویی از دلایل آن بوده است. به گفته عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک، افرادی که به کودک آزاری دست می‌زنند در زندگی روزمره خود به مرز سقوط می‌رسند. وی ادامه می‌دهد: به عنوان نمونه خانمی که در رشت دو فرزند خود را می‌کشد قطعا به چنان ناامنی در زندگی رسیده است که در مرحله جنون دست به این عمل می‌زند. برآورده‌نشدن نیازهای اساسی زندگی، برآورده نشدن امور معیشتی و نداشتن حمایتی که به آنها امید دنبال کردن خواسته هایشان را بدهد یا حمایتی که باعث دلگرمی شود و به واسطه آن دست به چنین فجایعی نزنند و همچنین نبود یکی از والدین از جمله عواملی است که احتمال خشونت علیه کودکان را افزایش می‌دهد.

باید توجه داشت که این درماندگی روحی که افراد را به خشونت وا می‌دارد معلول شرایط زندگی و معیشتی است. عامل اعتیاد را هم نباید فراموش کرد که بعد از این عوامل از مواردی است که قدرت تفکر را از افراد می‌گیرد و باعث می‌شود که آنها به رفتارهای ضدهنجار دست بزنند. عزیزپناه در تعریف خود از کودک آزاری می‌گوید: مطابق با تعاریف بین‌المللی هر آن چه که امنیت جسمی و امنیت روحی کودک را به خطر بیندازد از مولفه‌های آزار کودک محسوب می‌شود. محروم کردن کودکان، آزارهای جسمی و هرگونه صدمه به آنها و هر چیزی که حوزه زندگی و شرایط زندگی آینده کودکان را به خطر بیندازد کودک آزاری به شمار می‌رود.

کودکان ابزاری برای تهدید

فروتن همچنین یکی از دلایل کودک آزاری روحی را چنین بیان کرد: باید به نقش جامعه و افراد در افزایش رفتارهای خشونت‌آمیز توجه کرد؛ رسانه‌ها، مراکز آموزشی و ماهواره در این زمینه بسیار موثر هستند، چرا که نشر رفتارهای خشونت‌بار درجامعه از سوی رسانه‌های نامناسب می‌تواند به آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه کودک‌آزاری در کشور دامن بزند. وی افزود: براساس تحقیقات به عمل آمده از هر ۱۰ خانواده ایرانی به طور متوسط هشت خانواده نحوه برخورد مناسب با کودکان را بلد نیستند.

این آسیب‌شناس تاکید کرد، متاسفانه زمانی که والدین در جامعه با ناکامی رو به رو می‌شوند در محیط خانه دیواری کوتاه‌تر از کودکان پیدا نمی‌کنند و کودکان به عنوان بی‌دفاع‌ترین افراد جامعه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. فروتن یکی از دلایل کودک‌آزاری را این‌چنین اعلام می‌کند: در بسیاری از خانواده‌ها دیده می‌شود که والدین از کودکان خود به عنوان یک ابزار برای تهدید یکدیگر استفاده می‌کنند که کودکان این خانواده‌ها در مقایسه با سایر کودکان مورد آزار و اذیت قرار گرفته، آسیب به مراتب بیشتری می‌بینند و با توجه به تحقیقات انجام شده شاهد افزایش اینگونه کودک‌آزاری در کشور هستیم.همچنین طلاق از دیگر عوامل مهم کودک‌آزاری است.فروتن راهکارهای کاهش کودک آزاری را چنین بیان می‌کند: در گام اول برای مهار این ناهنجاری باید از خود افراد شروع کنیم و مشاوره‌های قبل از ازدواج بهترین راهکار در این زمینه است.

وی خودداری از هیجان‌زدگی توسط والدین را یکی دیگر از راهکار‌های مهم در مهار کودک‌آزاری دانست. به عقیده این آسیب شناس باید مشکلات معیشتی مردم را در نظر گرفته و برنامه‌ای برای رفع این مشکل‌ها طراحی شود، چرا که فشارهای اقتصادی در گام نخست بر خانواده‌ها و در گام دوم بر کودکان وارد می‌شود که بارزترین آن کودکان خیابانی و دستفروش هستند.

http://salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=73316&cat=8

نوشته شده در یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

شیوه های ساده وعملی ایجاد انگیزه شغلی

شفا آنلاین - یافتن شغل از دیر باز به عنوان یکی از مهمترین چالش های زندگی بشری بوده وهمواره دغدغه اصلی مردم داشتن شغل برای رسیدن به پول ودرآمد می باشد .

 

در واقع بسیاری ازمردم چه زن وچه مرد ، داشتن شغل مناسب را عامل وشاخص انسان بودن درجامعه می دانند . این فکر از زمان کودکی وهمزمان با آموزش خواندن ونوشتن شکل می گیرد به نحوی که بیشتر بزرگ ترها نخستین سوال شان از بچه ها این است وقتی بزرگ شدی می خواهی چه کاره شوی؟ برای برخی از افراد یافتن شغل مناسب و مورد علاقه  وحفظ و نگهداری آن حتی از حفظ زندگی مشترک وخانوادگی اشان مهمتر است وگاه حاضرند برای داشتن شغل زندگی خانوادگی اشان را از دست بدهند.

حال چه اتفاقی می افتد که افراد دچار بی انگیزگی شغلی شده وکاری را که به قول معروف با هزار زحمت بدست آورده اند باعث افسردگی وخستگی می دانند موضوع بحث ماست .

  1. روزمرگی :وقتی فرد هر روز مجبور است در یک ساعت معین ،از یک مسیر معین ودر یک مکان معین سرکاررفته ویک کار تکراری را انجام دهد باعث دلزدگی اش می شود.
  2. بعضی مشاغل فی نفسه استرس زا وتشنج آور هستند مثل کار در برج مراقبت فرودگاه که همین استرس ها فرد را بی انگیزه وخسته وفرسوده می کند.
  3. وقتی کارگر وکارمند در محیط کاری خود از حمایت های روانی ،حسی وآرامش برخوردار نباشد
  4. نبودن امنیت شغلی ونقل وانتقالات غیر کارشناسانه در محیط کار
  5. دلایل اقتصادی به خصوص در مشاغل دولتی .یعنی کارگر وکارمند نمی توانند بین مبالغ دریافتی اشان به عنوان دستمزد وحقوق با هزینه های جاری زندگی ارتباط منطقی ومناسبی ایجاد کنند پس دچار دلزدگی و بی انگیزگی شغلی می شوند.
  6. مشکلات روانی ،مردان وزنانی که در محیط خانه وزندگی خانوادگی احساس آرامش ولذت کافی نداشته باشندویا احساس کنند شغل شان باعث دست یابی به موقعیت اجتماعی یا جایگاه بالای خانوادگی نشده نیز دچار سرخوردگی می شوند.
  7. شرایط سیاسی کشور که معمولا" در کشورهای توسعه یافته یا درحال توسعه شرایط سیاسی باعث زلزله یا پس لرزه های اقتصادی می شود افراد را به سویی می کشاند که احساس می کنند ماحصل کار وتلاش آن کفاف دست یابی به آنچه که مورد نظرشان بوده را نمی دهند.

اما باید توجه داشت برای هرمشکلی راه حلی وجود دارد و رهایی از بی انگیزگی شغل نیز راهکارهای خاص خود را می طلبد .همه از دولت وکارفرما وکارگر گرفته تا تک تک افراد جامعه باید در این میان خود را موظف ومکلف به تغییر وتلاش بدانند.

کارگر وکارمند باید وضعیت خود را بشناسند وبعد از این شناخت فعالیت هایی را انتخاب کنندکه هرچه بیشتر استرس وتنش را از آنها دور کند .این فعالیت ها می تواند ورزش مورد علاقه اشان یا حتی پیاده روی ساده با دوستان وخانواده اشان باشد.

کارفرمایان باید محیط های کار را به نحوی فراهم کنند که کارگر وکارمند بهترین نتیجه کاری را ارائه کند به قول معروف وقتی بذر خوب بپاشند محصول خوب نیز برداشت می کنند.ایجاد فضاهای آموزشی ،تفریحی ودرمان در محیط های کار بسیار موثر خواهد بود.همچنین از نقل وانتقالات غیر کارشناسانه بشد ت پرهیز کرده واز سیاست تنبیه و تشویق حتی درحد یک تشکر کلامیمحبت آمیز در جمع همکاران دریغ نکنند.

دولت نیز باید با سیاستگذاریهای صحیح از اعمال فشار به کارفرمایان بکاهد چرا که فشارهای مالی وروحی به کارفرمایان باعث سختگیریها وفشارهای کاری به کارگران شده وجزاعتراض ،افسردگی وفرسودگی نتیجه ای در برنخواهد داشت.

مصطفی فروتن – مدرس دانشگاه  ومحقق علوم رفتاری

 
نوشته شده در یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢ساعت ٤:٠٩ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

چشم و هم چشمی عامل ۳۰ درصد طلاق‌های کشور

مهم‌ترین کاری که خانواده‌ها باید در سال جدید انجام دهند، دور ریختن کینه‌ها و از نو کردن زندگی است که متاسفانه یک آسیب اجتماعی به نام چشم و هم چشمی از سال‌ها قبل در میان این رفتار‌های پسندیده اسلامی و ملی جا باز کرده است و منجر به تضعیف بنیان خانواده و یا فروپاشی آن شده است.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری دانا، زمانی زیادی از رواج چشم و هم چشمی و رقابت‌های ناسالم مالی بین اقوام و آشنایان در مهمانی‌ها و مراسم‌ها نمی‌گذرد ولی در گذر زمان بر شدت این آفت در محافل عمومی و حتی صمیمی افزوده شده است. 

 چشم و هم چشمی

خیلی وقت‌ها خود ما نیز در مهمانی‌ها شاهد رفتارهای عجیب و فخرفروشانه میزبان و یا سایر مهمانان شده‌ایم. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یک نفر خواسته باشد با دارایی‌اش، توانایی و دارایی‌های دیگران را تحت شعاع قرار دهد و چه بسا چه مهمانی‌هایی که به خاطر همین رفتارهای نادرست برهم خورده و چه رفت و آمدهایی که قطع شده است. 

 مصطفی فروتن به عنوان یک آسیب‌شناس در گفت‌و‌گویی با ما این گونه احساس نگرانی خود را بیان می‌کند که، متاسفانه بحث تجمل گرایی راه خود را به مراسم‌های مذهبی ما نیز پیدا کرده است و در بسیاری از موارد دیده شده است که رفتار هیات‌های صرفا جهت تخریب هیات مقابل یا هم محله‌ای است. 

 او می‌گوید: جایی که فرد نیاز دارد بیشتر دیده شود به تجمل گرایی روی می‌آورد در واقع این حالتی است که فرد خودش را در نگاه دیگران ارزیابی می‌کند. 

 فروتن شاخص‌ترین دلیل تجمل گرایی و چشم و هم چشمی را در عقده‌های قدیمی نهفته در دوران کودکی می‌داند و اظهار می‌کند که، فقر فرهنگی باعث می‌شود تا فرد به جای آنکه انرژی خود را صرف اعمال مثبت کند صرف رقابت‌های ناسالم مانند رقابت‌های اقتصادی بین خانواده‌ها بدون در نظر گرفتن شرایط مالی خانواده‌ها کند. 

 این آسیب‌شناسی معتقد است که در تمام کار‌ها حتی کارهای خوب، تعادل یک شرط حیاتی است و اصل چشم و هم چشمی دقیقا همین شرط را زیر پا می‌گذارد. 

 او عدم بلوغ منطق را دیگر عامل مهم در تجمل گرای افراد می‌داند و اضافه می‌کند که، دیده می‌شود که یک فرد تا آستانه سن پیری درگیر تجملات و چشم و هم چشمی است و زندگی خود را قربانی این بیماری خود کرده است. 

 وقتی که والدین خود را، وقف چشم و هم چشمی می‌کنند این رفتار‌ را به فرزندان و اطرافیان خود القا می‌کنند و به صورت غیر مستقیم این بیماری را به فرزندان خود منتقل می‌کنند. 

 فقر فرهنگی ما در تمام آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی است و این امر زمانی بیشتر به چشم می‌خورد که اطراف خود را غرق در تجمل گرایی و رقابت‌های ناسالم اقتصادی ببینیم، رقابتی که فشار اصلی خود را بر کانون خانواده و نان آور خانواده (پدر) و منجر به آن می‌شود که نیازهای کاذب مالی بر خانواده تحمیل شود. 

 زمانی که خانواده از نیازهای مالی فارغ نشود به ناچار مرتکب جرایم اقتصادی و اجتماعی از جمله اختلاس، رشوه، دزدی، قتل می‌شود، این در حالی است که فسادهای اخلاقی متعددی نیز نتیجه فشارهای ناشی از چشم و هم چشمی هاست. 

 اگر جامعه نتواند فرهنگ افراد خود را اصلاح کند شاهد تغییر سلیقه اجتماعی خواهد بود که بسیاری از ناهنجاری‌های به بار آمده امروزی در مراسم‌های مختلف ملی و اسلامی کشور ناشی از همین تغییر سلیقه و یا به اصطلاح تغییر ذایقه است. 

 فروتن تاکید می‌کند که اگر نتوانیم در مقابل تغییر ذائقه اجتماعی درست عمل کنیم، جامعه درگیر معضل‌ها و مشکل‌های بزرگتری می‌شود تا جایی که دچار مسخ فرهنگی می‌شود و ریشه‌های فرهنگی خشک می‌شود‎؛ خانواده‌ها به جای اینکه به اصلیت فرهنگی توجه داشته باشند درگیر رفتارهایی برخلاف آداب و سنت‌های اصیل ایرانی می‌شوند. 

 اثرات چشم و هم چشمی

اعتیاد، طلاق، فقر و اختلافات خانوادگی از نتایج همین رفتار غلط است، گیر و دارهای ناشی از چشم و هم چشمی گاهی شکاف‌های بزرگی را در خانواده پدید می‌آورد؛ رقابت ناسالم مالی در بین افراد بدون در نظر گرفتن شرایط مالی خانواده انزوای فردی را به دنبال دارد و یکی از عوامل مهم در طلاق زوج‌هاست که در گام اول با طلاق عاطفی شکل می‌گیرد و این در حالی است که فرزندان و در واقع نسل آینده جامعه از این رفتار ناهنجار قربانیان اصلی این رفتار هستند. 

 محمدرضا خباز نماینده سابق مجلس شورای اسلامی چندی پیش گفته بود: از هر چهار ازدواج در تهران یکی منجر به طلاق می‌شود و اگر به دادگاه‌ها مراجعه کنید اکثرا به دلیل معضلات اقتصادی است؛ به دلیل اینکه اداره زندگی برای مرد میسر نیست و وضعیت سخت اقتصادی منجر به طلاق می‌شود. 

 آمار بیکاری و شرایط سخت حاکم بر خانواده و جوانان سبب می‌شود که فرد به سمت مواد مخدر برود. اعتیاد که خود یکی از عوامل طلاق نیز هست ریشه آن در بیکاری و عدم اشتغال است. 

 وی معتقد است که عامل اصلی ظهور آسیب‌های اجتماعی، مسایل اقتصادی است. ما چند آسیب اجتماعی داریم که منشاء آن مشکلات اقتصادی است مانند طلاق و این آسیب، مشکلات دیگری چون ظهور زنان خیابانی را در پی دارد و به دنبال آن ظهور پدیده کودکان خیابانی را شاهد هستیم. 

 یکی دیگر از معضلات اجتماعی که منشاء آن اقتصادی است، اعتیاد است. آمار بیکاری و شرایط سخت حاکم بر خانواده و جوانان سبب می‌شود که فرد به سمت مواد مخدر برود. اعتیاد که خود یکی از عوامل طلاق نیز هست ریشه آن در بیکاری و عدم اشتغال است. فرد برای رهایی از گرفتاری‌های روحی ناشی از شرایط سخت اقتصادی به سمت مواد مخدر می‌رود. 

 وی به مبانی دین اسلام اشاره می‌کند و می‌گوید: مگر این همه در اسلام تاکید نشده است که اگر از دری فقر بیاید از‌‌‌ همان درب کفر وارد می‌شود و پیامبر فرمودند که کسی که زندگی مادی‌اش تامین نباشد زندگی معنوی هم ندارد. 

 فروتن درباره تاثیر چشم و هم چشمی در طلاق معتقد است که، این پدیده یک اتفاق زیرپوستی محسوب می‌شود و نمی‌توان درصد مشخصی برای آن تعیین کرد ولی از هر ۱۰ مورد طلاق تقریبا ۳ مورد آن به علت چشم و هم چشمی است و در برخی دیگر از آن‌ها چشم و هم چشمی یکی از عوامل تشدید کننده اختلافات است. 

 متاسفانه چشم و هم چشمی در بین تمامی اقشار جامعه وجود دارد و ارتباطی با ثروت ندارد یعنی آنکه نمی‌توان گفت که این رفتار فقط در بین اقشار ثروتمند یا مرفه اتفاق می‌افتد، با تحقیقات به عمل آمده جامعه‌شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که چشم و هم چشمی در بین تمامی افراد و اقشار جامعه وجود دارد و هرکسی در حد بضاعت خود و اطرفیان خودش به این ناهنجاری دامن می‌زند. 

 چشم و هم چشمی و طلاق

رییس دادگستری شهرستان راور می‌گوید آمار طلاق در سال ۹۱ نسبت به سال قبل ۴/۸ درصد افزایش داشته و میانگین زندگی مشترک نیز از ۹ سال به ۷ سال کاهش داشته است. 

 وی توقعات نامحدود زن و مرد و حاکم شدن روح تجمل پرستی و اسراف را از جمله عوامل طلاق برمی‌شمارد و معتقد است که دخالت نابجای اقوام و بستگان، عدم توانایی جنسی، عدم تناسب فرهنگی بین خانواده‌ها نیز دیگر عوامل طلاق محسوب می‌شوند. 

 رییس دادگستری راور بررسی و اجرای شیوه‌های ازدواج آسان درجامعه را خواستار شد و تصریح کرد: بی‌تفاوتی به این مساله مهم ضربه‌های جبران ناپذیری را بر پیکر اجتماع وارد آورده و زمینه انحراف را فراهم می‌کند. 

 محسن کرمی، معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال چندی پیش اظهار کرده بود که ‌ در سال ۹۰ نسبت به سال ۸۹، واقعه طلاق ۴/۱ درصد رشد داشته است در حالی که ازدواج ۱/۹کاهش داشته است و در سال ۸۹، ۸۷۴ هزار و ۷۹۲ واقعه ازدواج و ۱۴۲ هزار و ۸۴۱ واقعه طلاق به ثبت رسیده است. 

 استان‌های خراسان شمالی، زنجان، اردبیل و کردستان بالا‌تر از نرخ متوسط کشوری ثبت ازدواج داشته‌اند و استان‌های تهران البرز، سمنان و اصفهان پایین‌تر از نرخ متوسط کشوری وقایع ازدواج ثبت شده است‌. 

  وی درباره آمار کشوری طلاق به ما می‌گوید: سال ۹۰ در زمینه طلاق استان‌های البرز، تهران، خراسان رضوی، کرمانشاه، قم با بالا‌تر از نرخ متوسط کشوری در راس سایر استان‌ها بوده‌اند که به ترتیب ۲/۹، ۲/۷، ۲/۴، ۲/۳، ۲/۲ دهم در هزار است و کمترین نرخ طلاق نیز در استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، چهارمحال بختیاری، خراسان جنوبی و یزد است‌. 

  راهکار‌ها

فروتن در درمان آفت چشم و هم چشمی تاکید زیادی بر تغییر و اصلاح الگو در خانواده‌ها دارد و بر این نظر است که خانواده خواستگاه تمام باید‌ها و نبایدهاست و این در حالی است که بسیاری از خانواده فاقد مهارت‌های لازم هستند لذا باید مورد آموزش قرار بگیرند و یک فرهنگ‌سازی مدون در کشور صورت پذیرد چیزی که تاکنون به صورت جدی انجام نشده است. 

 او راهکارهای سنتی را ناکار‌آمد می‌داند و بر این نظر است که باید بر اساس علم و فنون روز حرکت کنیم و به والدین یاد بدهیم که فرزندان از زبان رفتاری تبعیت می‌کنند و به گفتار والدین اکتفا نمی‌کنند یعنی یک فرزند به رفتار و اعمال اعضای خانواده توجه دارد، لذا والدینی که خودشان به رفتارهای نادرست دست می‌زنند این رفتار را در ذهن کودکان خود نهادینه می‌نمایند که چشم و هم چشمی یکی از همین آفت‌ها است. 

 مراکز آموزشی نیز نقش مهمی در فرهنگ سازی بر عهده دارند و این مراکز می‌بایستی به همراه خانواده‌ها در آموزش رفتارهای صحیح حرکت کند؛ مدرسه تعیین کننده سرنوشت یک کشور است که باید مقررات در مدارس به کودکان و دانش‌آموزان یاد داده شود. 

 فروتن ضمن گلایه از عدم توجه به واردات کالاهای خارجی در کشور مدعی است که زمانی که برنامه مدونی در واردات کالا‌ها به کشور نداشته باشیم یک تنوع گرایی بیمار گونه را در کشور رواج می‌دهیم و بدون توجه به کیفیت، کمیت را در الویت قرار می‌دهیم. 

 افزایش اعتماد به نفس و الگوسازی مناسب در بین خانواده‌ها باعث می‌شود تا افراد یک جامعه احساس کمبودی نداشته باشند و همین عزت نفس به نوعی قناعت را به دنبال خود دارد چراکه چشم و هم چشمی زمانی آغاز می‌شود که فردی بخواهد احساس کمبود خود را با استفاده از دارایی صرفا مالی جبران کند. 

 او ماهواره را به عنوان یک برهم زننده نظم اجتماعی مطرح می‌کند و اعتقاد دارد که برنامه‌ها نامناسب ماهواره تجمل‌گرایی، خیانت و بسیاری از ناهنجاری‌ها در جامعه رواج می‌دهد بنابراین رسانه ملی موظف است با تدوین برنامه‌های متعارف در فرهنگ‌سازی اجتماعی همگام با مراکز آموزشی و خانواده‌ها گام بردارد. 

 متاسفانه ماهواره‌ها این شعار را در پیش گرفته‌اند که زندگی هرچه گراتن‌تر و هرچی دنیوی‌تر باشد بهتر و شیرین‌تر است در حالی که یک زندگی با رعایت هنجار‌های اجتماعی و اخلاقی، شیرین و موفق است.

نوشته شده در یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢ساعت ٤:٠٥ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

 

آنها فقط به تخریب می​اندیشند

شاید شما هم از منظره دیدن کسی که با کلیدش روی ماشین‌ها خط می‌کشد تعجب کنید یا وقتی در اتوبوس نشسته است، صندلی را پاره می‌کند.

اینها همان وندال هایی هستند که سایه وار اموال عمومی را تخریب می کنند و اگر از آنها بپرسید چه انگیزه ای از این کار دارند، نمی توانند علت منطقی برای کارشان بیاورند.

گفته می شود علائم این ناهنجاری اجتماعی از نوجوانی آغاز می شود که وندال ها در مدرسه به جان میز و نیمکت می افتند یا با چسباندن آدامس روی دیوار، نوشتن روی دیوار و خط خطی کردن روی نیمکت، خودشان را نشان می دهند.

جالب است کسانی که براحتی دست به تخریب می زنند، جامعه را عامل همه ناکامی ها و بدبختی هایشان می دانند. نوع خطرناک تر وندالیسم، تخریب آثار فرهنگی است که فرد وندال با رنگ زدن یا کشیدن چوب و تیغ این آثار را تخریب و از این راه خشم خود را تخلیه می کند.

برای پیدا کردن وندال ها نیاز نیست زیاد بگردید، کافی است کمی با دقت به اطرافتان نگاه کنید، شاید همین بغل دستی شما که در اتوبوس با گوشی همراهش حرف می زند و با ناخن روی صندلی می کشد، هم وندال است.

جوانانی که وسایل بوستان ها یا زمین های بازی را تخریب می کنند و علائم و نشانه های جاده ها، درخت ها و فواره ها را از بین می برند تا آنجا پیش می روند که گاهی ابزار و وسایل مورد نیاز عمومی مانند باجه های تلفن و توالت های عمومی را تخریب کرده و غیرقابل استفاده می کنند آنها که اتومبیل گرانقیمت دارند، مدام شکایت می کنند که بدنه خودروی آنها صدمه می بیند یا لاستیک چرخ هایشان پنچر شده و گاهی شیشه ها و آینه های اتومبیل شکسته می شود.

کلمه وندال مربوط به قرن پنجم میلادی است که گروهی از ژرمن ها با وحشیگری به سرزمین های اطراف حمله و آنچه را امکان بردنش نبود، تخریب می کردند.


اما چرا وندالیسم شکل می گیرد؟ در این باره دکتر مصطفی فروتن، روان شناس علوم رفتاری معتقد است وقتی امکان بیان هیجان و احساس نبوده و جایی نباشد که فرد بتواند هیجان های خود را تخلیه کند، از راه آسیب رسانی به اموال عمومی این هیجان را ابراز می کند، البته گاهی هم این تخریب به علت عقده و کینه است و برای ابراز خشونت. مانند زمانی که تماشاگران فوتبال اتوبوس ها و صندلی های ورزشگاه را خراب می کنند.

او ادامه می دهد: این گروه که از دیدگاه جامعه شناختی به عنوان وندال شناخته می شوند، اغلب بزهکار هستند و با رویکرد عمدی نسبت به تخریب رساندن اموال عمومی اقدام می کنند، چون با تمام نمادهای زیبا و کاربردی مشکل دارند.

وندال ها چه کسانی هستند؟

براساس پژو هش های انجام شده کودکان، نوجوانان و جوانان بین سنین ده تا 25 سال بیش از دیگر گروه های سنی به وندالیسم روی می آورند و از آنجا که به علت شرایط فرهنگی و اجتماعی، مردان آسان تر می توانند خشم خود را با تخریب اموال عمومی ابراز کنند، وندالیسم در مردان بیشتر دیده می شود.

همچنین موارد وندالیسم در مناطق شهری به مراتب بیش از مناطق روستایی است. در شهرها به علت تراکم جمعیتی، وجود پاره فرهنگ های مختلف، کاهش ارزش ها، رقابت های فردگرایی، بیگانگی و جداافتادگی فرد از جامعه و هنجارهای اجتماعی بیش از مناطق روستایی مشهود است.

از سوی دیگر بیشتر وندال ها، مجرد و از نظر تحصیلی ناموفق هستند، بیشتر آنها با سرخوردگی ها، شکست ها و ناکامی ها در زمینه های مختلف تحصیلی، حرفه ای، مالی و اجتماعی و خانوادگی مواجه هستند و دارای شخصیتی پرخاشگر، بی ثبات، ضدجامعه، نامطمئن، کینه جو، ناآرام، انتقامجو و در عین حال مایوس هستند.

آنان متعلق به خانواده های از هم پاشیده و دارای مناسبات و روابط خانوادگی نامطلوب با تجارب ناموفق از فرآیند جامعه پذیری فرهنگ پذیری اند.

همچنین به گفته فروتن، این افراد به قانون دلبستگی ندارند و احساس مسئولیت نمی کنند. فقط در پی ارضای فوری خواسته های خویش هستند، هر مانع آنان را به سرعت تحریک و پرخاشگر می کند، بسادگی به خشونت دست می زنند، قدرت صبر کردن و تعویق خواسته هایشان را ندارند و به علت کینه ای که نسبت به جامعه دارند، مظاهر زندگی اجتماعی را تخریب می کنند. او تاکید می کند پیدا کردن سرمشقی برای رفتارهای شایسته در محیط خانواده نخستین گام در پیشگیری از وندالیسم است.

علل رفتار وندالیستی

علل مختلفی برای بروز رفتار وندالی وجود دارد که فروتن در توضیح آن می گوید: تجارب نخستین دوران کودکی، طلاق وجدایی والدین، تنبیه بدنی توسط والدین و داشتن والدین مجرم و بی بندوبار، عوامل ژنتیک و وراثتی یعنی عقب افتادگی ذهنی یا داشتن شخصیت ضداجتماعی و انتقامجو در این مورد بسیار موثر است، اما بتازگی باید عوامل اقتصادی را هم به آن اضافه کرد.

وندال ها و آسیب های اجتماعی

در پژوهشی که در دانشگاه تهران انجام شد و خبرگزاری ایسنا هم آن را منتشر کرد، بیشترین تخریبی که وندال ها در جامعه شهری تهران داشتند، بر کیوسک های تلفن بوده است. فروتن می گوید: وندالیسم یک آسیب اجتماعی است که مصادیق آن در دل جامعه است و آسیب های پنهان دارد که بسیار عمیق است. به نظر او، وندال ها در حقیقت قصد انتقامگیری دارند.

البته وندال ها معمولا گروهی و آن گونه که فروتن می گوید بدون هدف و نیت خاصی اقدام به تخریب می کنند و البته میزان تخریب به قوای روانی و تحصیلات فردی بستگی دارد. از دیدگاه روان شناسی، وندال ها خشمی پنهان دارند و این خشم سرکوب شده را با تخریب اشیا نشان می دهند. فروتن یادآور می شود پرخاش نسبت به افراد «سادیسم» است، اما پرخاشی که نسبت به اشیا باشد، «وندالیسم» نامیده می شود.

مجازات برای وندال ها

به نظر می رسد کسانی که روی دیوارها نقاشی می کنند یا اموال عمومی را صدمه می زنند، براحتی این کار را انجام می دهند چون هیچ قانونی برای مجازات آنها وجود ندارد اما در هر جامعه با توجه به قوانین موجود در آنجا و به تناسب نوع خرابکاری های وندال ها مجازاتی برای انجام این قبیل اقدامات مخرب تعیین شده است.

در ایران هم براساس ماده 558 قانون تعزیرات، هر فرد که به ابنیه و مجموعه های فرهنگی و تاریخی با اشیای منصوبه در آنها خرابی وارد کند، علاوه بر الزام جبران خسارت وارده، به حبس از یک تا ده سال محکوم می شود.

همچنین براساس ماده 678 قانون تعزیرات، هرکس در تأسیسات مورد استفاده عموم از قبیل شبکه های آب، برق، تلگراف، تلفن و علائم راهنمایی رانندگی مرتکب تخریب یا از کار افتادن شود، بدون آن که قصد اصلی اش اختلال در نظم هم باشد، مستحق سه تا 10 سال حبس است اما همین ماده قانونی نیز اجرا نمی شود چرا که نه متخلفان و نه نیروهای امنیتی، این عمل را جرم واقعی تلقی نمی کنند.

این روان شناس علوم رفتاری می گوید: با وجود همه این قوانین و مجازات هایی که برای پدیدآورندگان وندالیسم در نظر گرفته شده است، تنها راه حل برای این پدیده مخرب اجتماعی، تخلیه ناهنجاری ها در زمان و مکان مناسب از سوی افراد و آموزش های لازم به آنها از سوی خانواده و جامعه است؛ زیرا واقعیت این است که برخوردهای جبری و آمرانه هیچ وقت موجب ریشه کنی وندالیسم در جوامع بشری نشده و حتی در مواردی نیز به تشدید این رفتارهای ناهنجار منجر شده است.

او تاکید می کند: نباید وندال ها را پس از آزادی از بیمارستان رها کرد، چون آنها خشم پنهان دارند که بسیار خطرناک است.

درمان وندال

آن گونه که عنوان می شود علائم وندالیسم تا بیست و پنج سالگی است و بعد از آن ادامه پیدا نمی کند، اما آیا بعد از آن، این بیماران به خودی خود درمان می شوند؟ در این خصوص فروتن می گوید: وندالیسم درمان ندارد و پس از بیست و پنج سالگی هم به شکل دیگری خود را نشان می دهد، اما ما باید این نابهنجاری ها را از درون جامعه ریشه یابی کنیم.

ایجاد بستری که فرد بتواند خود را اثبات کند و کمبودهایش پاسخ داده شود، می تواند از بروز اعمال خشونت بار و مخرب جلوگیری کند؛ برای مثال مکان های مناسب برای ایجاد خلاقیت و بروز استعدادهای نهفته شخصی برای نوجوانان و جوانان می تواند عامل مهمی برای جلوگیری از بروز چنین خلاف هایی باشد.

همچنین برای درمان وندالیسم باید هم در خانواده و هم در اجتماع، زمان ها، مکان ها و فرصت هایی فراهم آید تا افراد بتوانند به نحو درست و صحیحی هیجان های طبیعی و مثبت خود را تخلیه کنند.

در این باره فروتن توضیح می دهد: در خانواده، والدین می توانند زمینه هایی فراهم آورند تا کودکان فعالیت ها و رفتارهایی را که می خواهند، انجام دهند. همان گونه که والدین برای بازی کودکان خود اسباب بازی تهیه می کنند، باید فرصت هایی را هم فراهم آورند تا هیجان آنها تخلیه شود.

به گفته این روان شناس، در بسیاری از کشورهای دنیا دولت به طور غیرمستقیم در این گونه موارد دخالت می کند و تا حدودی جنبه های قانونی به آن می بخشد. به طور مثال در هند، روزی از سال جشن رنگ است که در آن روز افراد مجازند با رنگ های گیاهی، دیگران را به هررنگی که می خواهند، درآورند و از این طریق هیجان شان را تخلیه کنند.

در کشور ما نیز جشن هایی وجود دارد که با برنامه ریزی درست برای آنها، می توان آن جشن ها را به بهانه ای برای تخلیه این هیجان ها تبدیل کرد. وقتی این مورد به صورت قانونی در آن روز سال وجود دارد، نوجوانان و جوانان و دیگر اقشار جامعه نیز که قصد انجام دادن چنین کاری را دارند، تحمل می کنند تا در فضای مناسب به خواسته های خود بپردازند.

برای نمونه در کشور اسپانیا در جشن روز گوجه فرنگی به همدیگر گوجه پرتاب کنند تا از این طریق به شادی و تفریح بپردازند؛ به همین علت دولت برای فراهم کردن شرایط مناسب تخلیه هیجان در این جشن، روز پیش از جشن مقدار زیادی گوجه تهیه می کند ودراختیارمردم قرارمی دهد تا بهتر بتوانند مراسم را برگزار کنند.

فروتن آموزش در مدارس و دانشگاه ها، بازبینی قوانین مدنی، تشدید نظارت منطقی و افزایش رفاه اجتماعی را موثر می داند.

نوشته شده در یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

افزایش نرخ کودک‌آزاری روانی در کشور

باید مشکلات معیشتی مردم در نظر گرفته و برنامه‌ای برای رفع این مشکل‌ها طراحی شود چراکه فشارهای اقتصادی در گام نخست بر خانواده‌ها و در گام دوم بر کودکان وارد می‌شود که بارزترین آن کودکان خیابانی و دست‌فروش هستند.

ایلنا: یک آسیب‌شناس گفت: به واسطه اعتقادات اسلامی در کشور، نرخ پرخاشگری نسبت به کودکان در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در سطح قابل دفاعی قرار دارد ولی در بخش آزار‌های روحی و روانی این مسئله صدق نمی‌کند و اگر غفلت آموزشی و تربیت را کودک‌آزاری بدانیم نرخ کودک‌آزاری در کشور ما تغییر چشم‌گیری می‌کند و ایران را می‌توان به عنوان یکی از کشورهایی دانست که نرخ کودک‌آزاری بالایی دارد.

مصطفی فروتن در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، خانواده را بستر تمام رفتار انسان‌ها عنوان کرد و افزود: خانواده به عنوان کوچک‌ترین و مهم‌ترین بخش یک جامعه نقش مهمی در کودک‌آزاری بر عهده دارد، از همین رو می‌توان ادعا کرد که کودکان در درون خانواده نحوه برخورد و رفتار با سایر افراد جامعه را می‌آموزند و همین کودکان هستند که در آینده دستت به ناهنجاری‌هایی همچون کودک‌آزاری می‌زنند.

این آسیب‌شناس به بحث آموزش جامعه و افراد اشاره کرد و افزود: رسانه‌ها، مراکز آموزشی و ماهواره در این زمینه بسیار موثر است بنابراین نمی‌توان از برنامه‌های انحرافی در ماهواره‌ها غافل شد چرا که نشر رفتارهای خشونت‌بار درجامعه از سوی رسانه‌های نامناسب می‌تواند به آسیب‌های اجتماعی به ویژه کودک‌آزاری در کشور دامن بزند.

وی شرایط جامعه را یک عامل مهم در افزایش یا کاهش کودک‌آزاری عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه زمانی که والدین در جامعه با ناکامی رو به رو می‌شوند در محیط خانه دیواری کوتاه‌تر از کودکان پیدا نمی‌کنند و کودکان به عنوان بی‌دفاع‌ترین افراد جامعه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

فروتن فرزند ناخواسته را یکی دیگر از دلایل مهم کودک‌آزاری دانست و گفت: متاسفانه زمانی که یک کودک به صورت ناخواسته و بدون برنامه با توجه به فشارهای اقتصادی متولد می‌شود از سوی والدین به عنوان یک سربار خانواده تلقی می‌شود و به اشکال مختلف مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد.

کودکان؛ گروگان‌های عاطفی و ابزار والدین

این آسیب‌شناس به گروگان‌گیری عاطفی اشاره کرد تصریح کرد: متاسفانه در بسیاری خانواده‌ها دیده می‌شود که والدین از کودکان خود به عنوان یک ابزار برای تهدید یکدیگر استفاده می‌کنند که کودکان این خانواده در مقایسه با سایر کودکان مورد آزار و اذیت قرار گرفته، آسیب به مراتب بیشتری می‌بینند و با توجه به تحقیقات انجام شده شاهد افزایش اینگونه کودک‌آزاری در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه طلاق از دیگر عوامل مهم کودک‌آزاری است، بیان کرد: زمانی که طلاق اتفاق می‌افتد کودکان یا تحت حمایت‌های افراطی و یا فاقد حمایت قرار می‌گیرند و در ‌‌نهایت کودکان پس از طلاق از حمایت‌های عاطفی والدین محروم می‌شوند به طوری بسیاری از والدین با این حرف که «پدر تو خوب نبود» یا «مادر تو خوب نبود» فرزندان تحت آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

فروتن فروپاشی خانواده‌ها را یک مشکل و معضل بزرگ برشمرد و افزود: زندگی مشترک بدون ازدواج جوانان که در پی فشار‌های اقتصادی رخ می‌دهد باعث می‌شود تا خانواده‌های بدون ریشه و فروریخته شکل بگیرند و با توجه به شناسنامه نداشتن کودکان این خانواده می‌توان ادعا کرد که این کودکان عملا از حقوق خود محروم شوند.

رشد کودک‌آزاری روحی در ایران

این آسیب‌شناس میزان کودک‌آزاری جسمی و جنسی را در کشور در مقایسه با سایر کشور‌ها پایین و قابل دفاع عنوان کرد وافزود: بر اساس تحقیقات به عمل آمده از هر ۱۰ خانواده ایرانی به طور متوسط هشت خانواده نحوه برخورد مناسب با کودکان را بلد نیستند و بر اساس همین تحقیق می‌توان عنوان کرد که کودک‌آزاری روحی و روانی در کشور نه تنها کاهش نداشته است بلکه رشد محسوسی داشته است.

وی ادامه داد: متاسفانه در بسیاری از خانواده به دلیل فشارهای اقتصادی، والدین شاغل هستند و کودکان در نبود سایه حمایت والدین به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند که در اصطلاح این کودکان را «کودکان کلید ‌دار» می‌نامند که در ورود و خروج از خانه هیچ گونه نظارتی را احساس نمی‌کنند و بر اساس آخرین تحقیقات این کودکان که تعدادشان در کشور در حال افزایش است همواره از نظر عاطفی دچار اختلالات احساسی می‌شوند.

این آسیب‌شناس به وجود اعتقادات اسلامی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: به واسطه این اعتقادات نرخ پرخاشگری نسبت به کودکان در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در سطح قابل دفاعی قرار دارد ولی در بخش آزار‌های روحی و روانی این مسئله صدق نمی‌کند و اگر غفلت آموزشی و تربیت را کودک‌آزاری بدانیم نرخ کودک‌آزاری در کشور ما تغییر چشم‌گیری می‌کند و ایران را می‌توان به عنوان یکی از کشورهایی دانست که نرخ کودک‌آزاری بالایی دارد.

راهکارهای مهار کودک‌آزاری

وی با اشاره به اینکه کودک‌آزاری همچون سایر آسیب‌های اجتماعی محصول چندین آسیب‌اجتماعی دیگر است، اظهار کرد: در گام اول برای مهار این ناهنجاری باید از خود افراد شروع کنیم و مشاوره‌های قبل از ازدواج بهترین راهکار در این زمینه است.

فروتن ادامه داد: افراد قبل از ازدواج می‌بایست از نظر روانی و شخصیتی به بلوغ برسند و خود را برای یک زندگی مشترک در کنار فرزندان آماده سازند لذا در گام اول افراد موظف هستند در انتخاب خود برای گزینش همسر دقت کنند و در گام دوم شرایط خود را برای بچه‌دار شدن بسنجند.

وی توانمندی اقتصادی افراد برای برپایی زندگی مشترک را یک اصل مهم برشمرد و گفت: جوانان باید تا زمانی که به وضعیت مساعد معیشتی نرسیدند ازدواج نکنند چرا که بر اساس تحقیقات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده‌اند که شرایط اقتصادی خانواده‌ها و جامعه بر شدت و میزان کودک‌آزاری تاثیر مستقیم می‌گذارد.

این آسیب‌شناس ادامه داد: متاسفانه فشار‌های اقتصادی و معیشتی باعث شده است که بسیاری از خانواده‌ها کودکان خود را برای تامین معیشت خانواده به سرکار بفرستند که بسیاری از کودک‌آزاری‌ها در خارج از کانون خانواده و درمحل کار انجام می‌شود.

آموزش والدین در برخورد با کودکان

وی خودداری از هیجان‌زدگی توسط والدین را یکی دیگر از راهکار‌های مهم در مهار کودک‌آزاری دانست و گفت: متسفانه برخی از والدین به علت اینکه به جایگاه رفتاری خود در مقابل اطرافیان و آشنایان به صورت افراطی اهمیت می‌دهند در قبال اشتباهات کودکان خود رفتار‌های به مراتب خشونت‌آمیز و تنبیه‌های فیزیکی نشان می‌دهند لذا والدین باید سطح مهارت‌های فردی خود را ارتقا دهند.

فروتن به خانواده‌ها پیشنهاد داد که یک تربیت اصولی باید در بین اعضای خانواده شکل بگیرد و همچنین تمامی اعضای خانواده تحت نظارت اصولی خانواده قرار بگیرند و همچنین بر زندگی جوانان خود بعد از ازدواج بدون افراط و تفریط یا مداخله و آنان را در نحوه تربیت کودکان یاری دهند.

اصلاح قوانین حمایت از کودکان

این آسیب‌شناس درباره قانون حمایت از کودکان، تصریح کرد: باید تمام زمینه‌های لازم برای حمایت از کودکان در نظر گرفته شود و این قوانین به گونه‌ای باشد که قابل اجرا باشند چرا که در زمینه‌هایی همچون قانون اشغال کودکان تنها با بازگرداندن کودک به کانون خانواده مشکی حل نمی‌شود چرا که خانواده‌هایی معمولا کوکان خود را به سرکار می‌فرستند که دچار فقر اقتصادی هستند لذا تا زمانی که مشکل اقتصادی خانواده حل نشود از کودک به معنای واقعی حماتی صورت نگرفته است.

تامین معیشت خانواده‌ها

فروتن به بحث سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی اشاره کرد و افزود: باید مشکلات معیشتی مردم در نظر گرفته و برنامه‌ای برای رفع این مشکل‌ها طراحی شود چرا که فشارهای اقتصادی در گام نخست بر خانواده‌ها و در گام دوم بر کودکان وارد می‌شود که بارزترین آن کودکان خیابانی و دست‌فروش هستند.

وی ادامه داد: با پاک کردن صورت مسئله فقط نحوه آزار و اذیت کودک را تغییر داده‌ایم و هیچ کمکی به کودک انجام نمی‌شود.

نوشته شده در سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳٩٢ساعت ٤:۱۱ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

والدین باید نظارت کافی بر تلفن همراه فرزندانشان داشته باشند
دکتر مصطفی فروتن، روان‌شناس و پژوهشگر علوم رفتاری به خبرنگار ما می‌گوید: اولین پیامک در کشور ما در سال 1381 ثبت شد و از این دستاورد هم مثل بسیاری دیگر از فناوری‌های نوین، استفاده نامطلوب شد. درست مثل استفاده از تلفن همراه که برای مکالمه‌های صددر صد کوتاه است اما اکنون به صورت غیر اصولی ما ساعت‌ها با تلفن همراه صحبت می‌کنیم.
وی می‌افزاید: سالهاست که پیامک‌هایی که بین مردم رد و بدل می‌شود بیشتر برای تفنن وتفریح و به شکل جوک است اما علاوه بر آن پیامک کارکردهای دیگرتجاری و سیاسی و... هم دارد که عده‌ای برای تبلیغ اهداف و مقاصد اقتصادی‌شان از فضای تلفن همراه مردم استفاده می‌کنند.
دکتر فروتن خاطر نشان می‌کند: اتفاق بدی که در این راستا رخ می‌دهد این است که این جوک‌ها گاهی اوقات به قومیت‌های خاصی توهین می‌کند و به تازگی هم مد شده است که این جوک‌ها را به شخصیت‌های بزرگ انتساب می‌دهند که این کار بسیار زشت است. اما صرفنظر از اینکه این کار بسیار زشت است و بسیار قابل نکوهش، ساختن چنین جوک‌هایی چیزی از ارزش آن شخصیت‌های بزرگ و یا قومیت‌های خاص کم نمی‌کند.
وی می‌گوید: اتفاق بدی که از رد و بدل شدن این پیامک‌ها رخ می‌دهد، ترویج ابتذال فرهنگی است. اینکه به راحتی با هر چیزی می‌شود شوخی کرد و به آن خندید. گاهی توهین‌ها به قدری زیاد می‌شود و پیش می‌رود که به شکل فردی در می‌آید و اهانت‌ها از یک قومیت به سوی یک فرد می‌رود.
به همه ما توهین می‌شود
دکتر فروتن می‌افزاید: بزرگ‌ترین دستاورد این پیامک‌ها ایجاد بی‌اعتمادی در سطح جامعه است. وقتی در یک فضای نا‌مساعد روانی زندگی کنید هیچوقت از این فکر آسوده نخواهید بود که شما هم ممکن است در قالب این پیامک‌ها قرار بگیرید. این رفتار‌شناس و پژوهشگر اجتماعی می‌گوید: من با برخورد قهری با هر موضوعی مخالف هستم و معتقدم در خصوص رواج این پیامک‌ها هم باید با دلیل رواج آن برخورد شود. سیاستگذاران فرهنگی جامعه باید بفهمند که چه دلیلی دارد که چنین پیامهایی فقط برای اینکه مردم بخندند بین آن‌ها رد و بدل می‌شود؟
وی تاکید می‌کند: در ارسال این پیامک‌ها یک عده بی‌فکر این کار را انجام می‌دهند اما عده‌ای هم هستند که مغرضانه این پیامک‌ها را نشر می‌دهند. این افراد مغرض باید شناسایی و با اقتدار با آن‌ها برخورد شود.
دکتر فروتن می‌گوید: امروزه شاهد این هستیم که والدین برای کودکان و حتی خردسالان هم تلفن همراه تهیه می‌کنند. داشتن تلفن همراه برای این سنین ضروری نیست و بلکه مضر است. والدین حتی به تلفن‌های همراه فرزندان بزرگترشان هم باید نظارت کافی داشته باشند.
وقتی برای پدری یک پیامک جوک و یا حتی توهین‌آمیز می‌آید و او به آن می‌خندد و آن را برای دیگران هم ارسال می‌کند مسلم است که فرزند او همین رفتار را از پدرش تقلید می‌کند و اینکار را انجام می‌دهد. پس به عنوان سومین راه حل باید فرهنگسازی وسیعی در خصوص این کارکرد تلفن همراه داشته باشیم و به خانواده‌ها و افراد آموزش دهیم که خیلی دور نیست که این اتفاق برای خود ما هم رخ دهد.

انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 99110

نوشته شده در دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

چهارشنبه‌سوری ایمن

سینماها در چهارشنبه‌سوری نیم بها شود

 یک متخصص علوم‌رفتاری با تاکید بر ضرورت برخورد قاطع با برهم زنندگان امنیت روانی شهروندان در چهارشنبه‌سوری پیشنهاد داد دستگاه‌های خدماتی در روزهای منتهی به چهارشنبه آخرسال،‌ هزینه‌ای را که باید صرف خسارات پس از این روز بکنند به تخفیف‌هایی نظیر نیم بها شدن سینماها و ... اختصاص دهند.

 مصطفی فروتن در گفت‌وگو با خبرنگار«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه درباره چهارشنبه‌سوری سخنان زیادی گفته و شنیده شده است، متاسفانه از اسم چهارشنبه‌سوری عده‌ای برای انجام رفتارهای ناهنجار و پرخطر سوءاستفاده می‌کنند.

این عضو شورای سیاستگذاری جامعه ایمن، افرادی که در برنامه‌های چهارشنبه‌آخرسال مشارکت می‌کنند را در چند دسته مختلف تقسیم‌بندی کرد و گفت: عده‌ای با هدف ایجاد سر و صدا به خیابان‌ها می‌آیند. عده‌ای دیگر به اصطلاح جوگیر می‌شوند که در این میان عمدتا دانش‌آموزان و جوانان حضور دارند.

فروتن گروهی دیگر را افرادی دانست که تنها تماشاگران این مراسم هستند و افزود: عده‌ای دیگر نیز که عمدتا والدین و گروه بزرگسالان هستند تحت فشار فرزندان خود در این مراسم شرکت می‌کنند.

این متخصص علوم رفتاری افراد، خانواده و جامعه را سه گروه مهم و موثر در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخرسال اعلام کرد و افزود: افراد باید به صورت منطقی توجیه شوند و آنان بدانند که آیا با اقدامات پرخطری که انجام می‌دهند به نتیجه دلخواهی که می‌خواهند می‌رسند یا خیر؟

ضرورت شناسایی و کنترل افراد خاطی

فروتن با بیان اینکه شناسایی و تحت برنامه قرار دادن افراد خاطی امری ضروری است اظهارکرد: باید با افرادی که در چهارشنبه آخرسال رفتاری پرخطر داشته‌اند، برخوردی کارشناسی صورت بگیرد و صرف این که یک فروشنده موادمحترقه در محلی را دستگیر کنیم موضوع حل نخواهد شد.

وی همچنین با اشاره به نقش خانواده در پیشگیری از چنین حوادثی به ایسنا گفت: بدیهی است که خانواده مهمترین و اساسی‌ترین بنیاد جامعه است. بنابراین خانواده‌ها باید فضایی را درست کنند به فرزندان خود آموزش دهند که شادی در چهارشنبه آخرسال به معنای خطرکردن نیست.

این متخصصان علوم‌رفتاری با بیان اینکه جوانان گاهی مدعی می‌شوند که والدینشان مخالف شادی کردن آنان هستند، اظهارکرد: پاک‌کردن صورت مسئله دردی را دوا نمی‌کند و والدین باید مشارکت داشته باشند و همچنین توجه داشته باشند که مشارکت کردن به معنای این نیست که به فرزندانمان پول بدهیم تا برای خود موادمحترقه تهیه کنند.

این عضو شورای سیاستگذاری جامعه ایمن، از والدین و بزرگترهای هر خانواده خواست در شب‌هایی نظیر چهارشنبه آخرسال خود را زودتر به خانه برسانند و در کنار آنان باشند.

فروتن با اشاره به مولفه سوم پیشگیری از حوادث که جامعه است، گفت: جامعه به دو دسته مسئولان و مدارس تقسیم می‌شود که در مدارس باید فرهنگ امدادرسانی و هماهنگی ترویج شود.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از محتواها باید به شکل غیررسمی و غیراجباری توجیه شود گفت: مدارس می‌توانند با ایجاد تعهدنامه‌های اخلاقی از طریق امر به معروف و نهی از منکر نقش موثری در پیشگیری و کاهش حوادث چهارشنبه‌سوری داشته باشند.

عاملان مجاز فروش محصولات آتش‌بازی معرفی شوند

وی با اشاره به نقش مسئولان در کاهش حوادث چهارشنبه آخرسال نیز گفت: یک شبه نمی‌توان با یک نه گفتن صورت مسئله را پاک کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم که مسئولان برای جلوگیری از اقدامات افراد سودجو مراکزی را با عنوان مراکز مجوز فروش محصولات ایمن در نظر بگیرند و به عنوان عاملان مجاز به شهروندان معرفی کنند.

فروتن با تاکید بر اینکه با افرادی که به هر طریقی با امنیت جانی و روانی شهروندان بازی می‌کنند باید برخورد قاطع صورت بگیرد، تصریح‌کرد: منکر این نیستم که برخورد کارشناسی لازم نیست بلکه باید در تمام عرصه‌ها برخورد کارشناسی صورت بگیرد اما باید توجه داشته باشیم که با تولیدکنندگان موادمحترقه باید پلیس و قوه قضاییه با قاطعیت هرچه تمام برخورد کنند.

تولیدکنندگان موادمحترقه مانند بمب‌گذاران هستند

فروتن با اشاره به مجازات‌هایی که برای فروشندگان و تولیدکنندگان موادمحترقه در نظر گرفته می‌شود، گفت: متاسفانه عمده مجازات این افراد پرداخت هزینه‌های ریالی است که به نظر من کافی نیست چرا که برخی از این افراد مانند افراد بمب‌گذار هستند که حال باید پرسید آیا خطرات و انفجارهای ناشی از این مواد تاکنون کمتر از بمب است؟

مراسم‌هایی نظیر چهارشنبه‌سوری متداوم شود

وی با اشاره به جشنواره‌های مختلفی نظیر گوجه‌فرنگی در اسپانیا، جنگ‌رنگ در هند و غیره اظهارکرد: مردم نیازمند برنامه‌ریزی اجتماعی برای فعالیت‌های گروهی هستند، بنابراین لازم است که مسئولان چنین فضاهایی را در قالب برنامه‌هایی متداوم در سطح کشور و شهرها اجرا کنند نه این که سالی یکبار و تنها در یک شب چنین مراسم‌هایی اجرا شود.

به گفته این عضو شورای سیاستگذاری جامعه ایمن برگزاری چنین جشن‌هایی در سطح گروهی خود نوعی فرهنگ‌سازی است.

موادمحترقه استاندارد به شکل رایگان میان مردم توزیع شود

فروتن با اشاره به خسارات و زیان‌های ناشی از این حوادث که گاه تا چندین میلیارد تومان نیز برآورد می‌شود به ایسنا گفت:‌ به نظر می‌رسد می‌توان بخشی از این خسارات را صرف امور مختلفی کرد که به عنوان مثال پیشنهاد می‌شود مواد امن و محترقه استاندارد به رایگان در اختیار شهروندان قرار بگیرد که قطعا در این صورت تعداد افرادی که به سمت موادمحترقه غیراستاندارد و خطرساز سوق پیدا می‌کنند به شدت کاهش می‌یابد.

سینماها نیم بها شود

وی همچنین به ابتکارات اجتماعی و نقش این مواد در پیشگیری از حوادث تلخ چهارشنبه آخرسال اشاره کرد و افزود: در ایام مناسبت‌هایی از این دست که ممکن است عده‌ای از افراد سودجو قصد رفتارهای ضداجتماعی در آن را داشته باشند، ابتکارات اجتماعی نقش زیادی در مقابله با چنین پدیده‌هایی دارد که به عنوان مثال بهتر است در روزهای منتهی به چهارشنبه آخرسال مراکز خدماتی، فرهنگی، ورزشی و ... نظیر سینماها، سالن‌های تئاتر، استخرها و ... نیم بها شده یا تخفیف زیادی به آنان تعلق بگیرد.

به گفته فروتن می‌توان خسارات ناشی از حوادث چهارشنبه آخرسال را به این مراکز پرداخت کرد که قطعا این موضوع صرفه اقتصادی نیز خواهد داشت.

وی همچنین با انتقاد از صدا و سیما و رسانه‌ها اظهارکرد: اقدامات رسانه‌ها کافی نیست همان‌طور که صدا و سیما ساعت پربیننده تبلیغات خود را به تبلیغ پوشک‌بچه و پفک اختصاص می‌دهد و در بدترین ساعت ممکن هشدارهای ایمنی را پخش می‌کند.

فروتن همچنین با اشاره به نحوه برخوردهایی که باید با متخلفان در این روز صورت بگیرد، به ایسنا گفت: قطعا باید با گروه‌هایی که با هدف و نیت قبلی و ایجاد ناامنی در این مراسم‌ها حضور پیدا می‌کنند برخورد شود و صد البته اینکه برخورد با این افراد باید متفاوت از فردی باشد که از روی جوگیری در چنین مراسم‌هایی حضور پیدا کرده است.

نوشته شده در یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢ساعت ٤:٠۱ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

عوامل ترغیب جوان و نوجوان به مواد مخدر چیست؟

به گزارش بولتن نیوز به نقل از داناخبر: باورهای غلط باعث شده است که نوجوانان به سمت مواد مخدر ترغیب شوند و متاسفانه زمانی به حقیقت تلخ مواد مخدر پی می‌برند که از خانه و خانواده خود به علت اعتیاد ترد شده‌اند. 

گروه هم سالان یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که در تربیت مناسب کودکان و نوجوانان باید کنترل شود چرا که بسیاری از کودکان پس از ورود به گروه هم سالان خود به سمت سیگار، قلیان، رفتارهای ناهنجار خیابانی و در ‌‌‌‌نهایت مصرف مواد مخدر و حتی مواد محرک روی می‌آورند.

علاوه بر تاثیر گروه همسالان بسیاری از جوانان و نوجوانان از مواد مخدر به عنوان وسیله‌ای برای اعلام استقلال، به ویژه در زمان تقابل با خانواده استفاده می‌کنند و این در حالی است که بسیاری از این افراد با تحلیل‌های ابداعی و توجیه کننده فکر می‌کنند که مواد مخدر، گذرگاه عبور از نوجوانی به بزرگسالی است. 

 رفتار والدین بسیار اساسی است در گرایش فرزندان به موادمخدر

اصغر مهاجری به عنوان یک آسیب‌شناس، رفتار والدین را در گرایش فرزندان به مواد مخدر یک عامل پررنگ و فراموش نشدنی می‌داند و معتقد است که اعتیاد والدین به مواد مخدر و حتی سیگار می‌تواند کودک خانواده را در‌‌‌‌ همان دوران بلوغ با مواد مخدر آشنا کند و فرزند قبل از بلوغ و ورود به گروه همسالان دچار تزلزل‌های شخصیتی در زمینه مصرف مواد مخدر ‌شود. 

وی بر این نظر است که مصرف مواد مخدر، سیگار و قلیان در نوجوان‌هایی که تحت فشار و استرس‌های تحصیلی، ناکامی‌های ارتباطی با والدین یا دوستان هستند به مراتب بیشتر دیده می‌شود و اغلب دچار افت تحصیلی نیز می‌شوند. 

این آسیب‌شناس، بلوغ زودرس در کودکان را یک بیماری روانی شایع در سال‌های اخیر عنوان کرد و افزود: وقتی یک کودک در سنین پایین دچار بلوغ زودرس می‌شود از آنجایی که بلوغ جسمی او با بلوغ فکری تطابق ندارد ناخودآگاه دچار تضادهایی می‌شود و در ‌‌‌‌نهایت این کودک بیشتر به سمت مصرف مواد مخدر گرایش می‌یاید.

اصغر مهاجری این گونه توضیح می‌دهد که وقتی یک کودک به بلوغ زودرس دچار می‌شود بسیاری از نیازهای جسمی فرد با سطح فکری او تطابق ندارد لذا دچار یک سر در گمی می‌شود، از انجایی که برخی از نوجوانان مصرف مواد مخدر، سیگار و قلیان را یک نوع اعلام استقلال می‌دانند در نتیجه سعی می‌کنند خود را با این روش کاملا اشتباه و نافرجام موفق نشان دهند. 

 مواد مخدر حلال مشکلات نیست

متاسفانه در حال حاضر برخی از نوجوانان نمی‌خواهند درک کنند که مصرف موادمخدر، فقط یک راه فرار و احساس کاذب است و در واقع تاثیر تلقینی دارو‌ها موجب می‌شود فرد احساس کند که حالش بهتر شده و این به استفاده بیشتر و در ‌‌‌‌نهایت اعتیاد منجر می‌شود. 

به طور کلی مراحل گرایش به اعتیاد در نوجوانان در چند مرحله رخ می‌دهد؛ در مرحله نخست نوجوان یا جوان برای پاسخ دادن به سوال‌های خود و از روی کنجکاوی به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می‌کند که بنا بر تحقیقات انجام شده کمتر از ۱۰ درصد نوجوانان با این دلیل به سمت مواد مخدر کشیده می‌شوند. 

یکی از مراحل و مسیرهای گرایش به مواد مخدر، امتحان کردن مواد است افراد استفاده از مواد مخدر را تفریحی می‌داند که اغلب، دوستان و گروه همسالان مشوق اصلی ورود جوانان یا نوجوانان به این مرحله هستند که البته تغییرات رفتاری زیاد بارز نیست. 

 عوارض وابستگی روانی به مواد مخدر

بر اساس این گزارش، برخی از نوجوانان نسبت به مواد مخدر یک وابستگی روانی پیدا می‌کنند و نوجوان به اشتباه فکر می‌کند که مصرف این دارو‌ها، به کاهش اضطراب و استرس منجر می‌شود اما باید گفت مصرف بیشتر این دارو‌ها ا فرد را بیش از پیش در استرس‌ و ناهنجاری‌ها غرق می‌کند. 

زمانی که نوجوانان نسبت به مواد مخدر یک وابستگی روانی پیدا می‌کنند، به تدریج گوشه گیر شده و رابطه خود با خانواده را کاهش می‌دهند و در فضای خانه پرخاشگری را پیش می‌گیرد؛ تغییر آرایش و پوشش، افت تحصیلی، اختلالات در خواب، بی‌نظمی، تغییرات فیزیکی در بدن و فرار از خانه را می‌توان از عوارض وابستگی روانی نوجوان به مواد مخدر دانست. 

 جایگزینی شایع‌ترین عامل اعتیاد نوجوانان

مصطفی فروتن به عنوان یک آسیب‌شناس، جایگزینی را مهم‌ترین و شایع‌ترین عامل گرایش نوجوانان به سمت مواد مخدر می‌داند و بر این باور است که بیش از ۹۰ درصد نوجوانان، یک خلا یا کمبود را در خودشان احساس می‌کنند و سعی می‌کنند که با جایگزین کردن مواد مخدر این خلا را رفع نمایند. 

مجید ابهری، آسیب‌شناس معتقد است که اگر نوجوانان حمایت روانی نشوند و اشتغال فکری فکری نداشته باشند و در فضای آموزشی قرار نگیرند بی‌شک در دام اعتیاد می‌افتند. 

وی معتقد است کودکانی که در اثر ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی دچار بلوغ زودرس می‌شوند بیشتر از سایر گروه‌های هم سال خود مستعد اعتیاد هستند. 

این آسیب‌شناس معتقد است، برخی از نوجوانان نیز برای جلب توجه و اعلام قدرت به این سمت می‌روند؛ متاسفانه در بین برخی از نوجوانان مصرف مواد مخدر نوعی ارزش تلقی می‌شود و از جانب هم سالان خود مورد تشویق قرار می‌گیرند. 

 اعتیاد، آغاز ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی

 آخرین مرحله گرایش نوجوان به مواد مخدر، اعتیاد به مواد است در این مرحله وابستگی روانی و جسمانی به وجود می‌آید و فرد برای پاسخ دادن به وابستگی‌های خود دست به هرکاری می‌زند لذا در این مرحله است که رفتار‌های ناهنجار آسیب‌های اجتماعی آغاز می‌شود گاهی پرهزینه بودن مواد، زمینه سرقت و حتی قتل را فراهم می‌کند. 

بر اساس آخرین آمار به دست آمده بیشتر نوجوان‌ها از مرحله تجربه پیش رویی نمی‌کنند و شاید گاهی سیگار و یا قلیان را به صورت تفریحی مورد استفاده قرار دهند که البته شایان به ذکر است حتی سنجش مواد مخدر هم خطرناک است؛ زمان سیر مراحل اعتیاد در نوجوانان بستگی به وضعیت روانی و جسمانی فرد دارد و نمی‌توان برای اعتیاد کامل یک نوجوان زمان معینی را در نظر گرفت. 

 چه باید کرد؟ 

بهترین راهکاری که می‌توان برای عدم گرایش نوجوان به مواد مخدر در پیش گرفت، آگاهی بخشی به فرزندان در کانون خانواده‌ و مراکز آموزشی است، در بسیاری از موارد افراد به خاطر غفلت از عاقبت مصرف مواد مخدر به این را گرایش می‌یابند.. 

همان طور که اشاره شد بیشتر افراد به مواد مخدر نگاه جایگزینی دارند و اینجایگزینی زمانی رخ می‌دهد که فرد امیدی برای موفقیت ندارد و یا از حمایت روانی خانواده محروم است پس نباید اجازه دهیم که کانون خانواده سرد شود و افراد باید به تعامل صمیمی در خانواده بپردازند؛ دوستی والدین با فرزندان می‌تواند بهترین راه حل تلقی شود. 

مواد مخدر دارو نیست که بیماری انسان را برطرف کند ولی متاسفانه شاهد هستیم که بسیاری از افراد بدون آگاهی و هیچ گونه تخصصی برای اطرافیان خود این مواد را به عنوان مسکن تجویز می‌کنند؛ به افراد توصیه می‌شود، در زمان برخورد با مشکل‌های روانی یا جسمانی نزد پزشک متخصص روند..

نوشته شده در شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

زندگی مشترک دختران و پسران مجرد؛ فروپاشی نظام ارزشی خانواده است

اولین دلیل افزایش سن و دور شدن جوانان از ازدواج، بالا بودن سطح توقع و باورهای غلط خانواده‌ها‌ست./ بیش از ۹۰ درصد خانواده‌ها از زندگی مشترک فرزندانشان مطلع هستند./باید با ارایه تسهیلات مناسب، جوانان را به ازدواج تشویق کنیم.

ایلنا: یک کار‌شناس آسیب‌شناسی در رابطه با آسیب‌های ناشی از زندگی مشترک جوانان گفت: زندگی مشترک دختران و پسران مجرد آن هم زیر یک سقف که در کشورهای غربی و توسعه یافته به مراتب بیشتر است، افزایش و ازدیاد فروپاشی نظام خانواده را در کشور به دنبال دارد و حتی در برخی از کشور‌ها فروپاشی نظام ارزشی کشور را نیز به دنبال داشته است.

مصطفی فروتن در گفت‌و‌گو باخبرنگار ایلنا در رابطه با افزایش زندگی مشترک دختران و پسران مجرد و هم‌چنین عدم استقبال جوانان از ازدواج گفت: این معضل که امروزه به شکل یک آسیب اجتماعی نمایان شده است، ‌هیچ ارتباطی با میزان درآمد افراد و تحصیلات افراد ندارد چرا که این نوع زندگی مشترک در هرجایی می‌تواند وجود داشته باشد.

این آسیب‌شناس ادامه داد: نباید میزان تحصیلات را در این زمینه عامل اصلی دانست چرا که معمولا این افراد از جوانانی هستند که اغلب دارای مدارج تحصیلی بالایی هستند.

عوامل گسترش زندگی مشترک جوانان و دوری از ازدواج

وی بخشی ازعوامل گرایش دختران و پسران جوان مجرد به زندگی مشترک را مربوط به زیرساخت‌های خانواده دانست و گفت: اولین دلیل افزایش سن و دور شدن جوانان از ازدواج، بالا بودن سطح توقع و باورهای غلط خانواده‌ها‌ست که به عنوان مثال معتقد هستند که دختر در سن ۱۸ سالگی و پسر پس از گذراندن دوره سربازی باید ازدواج کند.

فروتن ادامه داد: علاوه بر باورهای غلط، خانواده‌ها در رابطه با سن ازدواج فرزندان بسیاری از خانواده‌ها توقع‌های بیجایی نسبت به میزان درآمد و وضع اقتصادی جوانان دارند و در این زمینه بر جوانان فشارهای زیادی را تحمیل می‌کنند که البته در سال‌های اخیر فشار خانواده‌ها در این زمینه کاهش پیدا کرده است ولی کافی نیست.

این آسیب‌شناس دیگر نکتهٔ فراموش شده خانواده‌ها را برخورد غیر اصولی با دوره بلوغ فرزندان عنوان کرد و گفت: خانواده‌ها در برابر بلوغ فرزندان خود رفتار علمی و اصولی از خود نشان نمی‌دهند و نمی‌توانند به فرزندان خود آموزش‌های لازم را تعلیم دهند.

وی تاکید کرد: زمانی که خانواده‌ها نتوانند آموزش‌های لازم دوره بلوغ را به فرزندان خود یاد دهند، فرزندان یا دوره بلوغ خود را بدون آگاهی و با رفتارهای نادرست طی می‌کنند و یا از گروه همسالان خود و وسایل ارتباط جمعی اطلاعات و آموزش‌های ناکافی و نادرست فرا می‌گیرند.

این رفتار‌شناس بحث شکاف بین نسل‌ها را یکی از معضل‌ها و یکی از بستر‌های تشدید آسیب‌ها دانست و گفت: در سال گذشته ۴ درصد جمعیت کشور را افراد سالمند بالای ۶۰ سال تشکیل می‌داد و ۳۵ در صد جمعیت را افراد بین ۲۴ تا ۳۵ ساله تشکیل داده بود که این قشر، بخش گسترده‌ای از والدین کشور را تشکیل می‌دهد.

این آسیب‌شناس ادامه داد: متاسفانه وقتی که والدین با فرزندان خود فاصله رفتاری و موقعیت اجتماعی متفاوت داشته باشند، رابطه متقابل مناسبی بین فرزندان و والدین شکل نمی‌گیرد و حرف یک دیگر را نمی‌فهمند.

وی ضمن اشاره به تاثیرپذیری جوانان و نوجوانان از اطرفیان خود، اظهار کرد: وقتی والدین ترجیح می‌دهند که دلیل بروز مشکلات اجتماعی را پیدا نکنند و به اصطلاح فقط صورت مساله را پاک کنند، کودکان، نوجوانان و جوانان با نگاه به اطرافیان خود، تنها سختی‌های زندگی مشترک زناشویی را دیده و از مزایای آن غافلند، یک دید منفی نسبت به ازدواج پیدا می‌کنند.

فروتن ادامه داد: فرزندان وقتی مشکلات را می‌بینند، چون آموزش‌ها و مهارت‌های لازم زندگی را یاد نگرفته‌اند زندگی مشترک زناشویی را یک زندگی سرشار از مشکل و سختی متصور می‌شوند.

نقش مراکز آموزشی در ازدواج و زندگی جوانان

این آسیب‌شناس به جای خالی آموزش‌ ومهارت‌های لازم زندگی در کتاب‌های درسی و مراکز‌ آموزشی اشاره کرد و افزود: در مراکز آموزشی همچون مدارس، ‌هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها، کودکان و فرزندان بسیاری از علوم را یاد می‌گیرند ولی خبری از آموزش مهارت‌های زندگی به میزان کافی و نحوه مناسب تدریس نیست.

این رفتار‌شناس ادامه داد: آموزش مهارت‌های زندگی باید از دوران کودکی به فرزندان تعلیم داده شود تا این آموزش‌ها در جوانان نهادینه شود.

فروتن توجه بیجای برخی از خانواده‌ها به فرزندان را یکی از معضلات موجود در خانواده‌ها دانست و گفت: والدین صرف نظر از وضعیت اقتصادی، توقع‌های بیجای کودکان و فرزندان خود را بدون هیچ منطقی بر‌آورده می‌کنند. خرید موبایل در دوره دبستان، خرید لب‌تاپ در دوره راهنمایی و ماشین در دوره دبیرستان برای فرزندان نمونه‌هایی از توجه‌های بیجا خانواده‌ها به فرزندان است.

این آسیب‌شناس مشکلات فرهنگی و اجتماعی را یکی از بزرگ‌ترین بسترهای آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: رشد زندگی صنعتی و افزایش مهاجرت در شهر‌ها موجب افزایش زندگی مشترک بین جوانان شده است به گونه‌ای که پس از مهاجرت افراد به همراه و یا همسفر نیاز دارند لذا این امر عاملی در افزایش زندگی مشترک جوانان است.

وی ادامه داد: بر روی در و دیوار شهر آگهی‌های هم‌خانه آقا و خانم مشاهده می‌شود که حتی این آگهی‌های در بین دانشجویان و مجتمع‌های تجاری به صورت یک تجارت محسوب می‌شود.

فروتن جابه‌جایی ارزش‌ها را یک معضل بزرگ برشمرد و خاطرنشان کرد: متاسفانه آموزش‌های غیرمستیم ضد ارزش‌ها از طریق رسانه‌های داخلی و خارجی داد می‌شود،که این آموزش‌ها در رسانه‌های داخلی به مراتب کمتردیده می‌شود و بیش از ۹۸ درصد آموزشهای ضد ارزش‌ها از طریق ماهواره، صورت می‌گیرد.

این آسیب‌شناس ادامه داد: برنامه‌های ضد ارزشی که از ماهواره‌ها پخش می‌شود فروپاشی خانواده‌ها و ریختن قبح ناهنجاری‌ها و جرایم را به دنبال دارد.

این رفتار‌شناس، مشکلات اقتصادی را یکی از عوامل مهم در افزایش زندگی مشترک بین جوانان دانست و گفت: افراد زیادی هستند که به خاطر ضعف توان مالی، هم‌خانه اختیار می‌کنند تا از پس مخارج زندگی بر‌آیند وزمانی که این افراد هم‌خانه می‌شوند دیگر به دنبال ازدواج نیستند چراکه نمی‌توانند مخارج عروسی، ازدواج و زندگی مشترک را فراهم کنند و از آنجایی که به دنبال یک همراه نیز در زندگی هستند به زندگی مشترک اکتفا می‌کنند.

فروتن به برخوردهای نامناسب با جوانان در سطح جامعه اشاره کرد و گفت: چرا زمانی که می‌توانیم با ایجاد یک فرهنگ مناسب و رایج در کشور با یک ضد ارزش برخورد کرد با برخورد فیزیکی آن را تشدید می‌کنیم.

وی ادامه داد: زمانی که رابطه دختران و پسران را بدون هیچ برنامه بلند مدت مناسب تنها از خیابان‌ها محو کنیم بی‌شک این روابطه به خانه‌ها کشیده می‌شود و بسیاری از آسیب‌ها به خانه‌ها وارد می‌شود.

این آسیب‌شناس تاکید کرد: عدم حمایت مالی و روانی از مطلقه‌ها نیز یکی از عوامل و بسترهای مهم افزایش زندگی مشترک جوانان می‌شود، چراکه فقط در ظاهر رفتار مناسبی با این قشر آسیب پذیر داریم و در باطن نگاه خوبی به این افراد نداریم لذا جوانان وقتی که این نگاه منفی را به مطلقه‌ها می‌بینند تصمیم می‌گیرند تا ازدواج نکنند که زمانی زندگی آنان به طلاق منتهی نشود.

فروتن تحصیلات با هدف مدرک‌گرایی را یک معضل بزرگ دانست و اظهار کرد: یادگیری علم، معرفت را به دنبال دارد و زمانی که یک جوان به کیفیت تحصیلات خود اهمیت می‌دهد یک شناخت خوبی از محیط اطراف خود پیدا می‌کند و در رفتار خود کمتر دچار اشتباه می‌شود.

این رفتار‌شناس ادامه داد: زمانی که یک فرد تنها با هدف دریافت مدرک و مدارج علمی به تحصیل خود ادامه می‌دهد بدون شناخت از محیط خود و با اعتماد به نفس کاذب نسبت به مدرک دریافت کرده‌اش ضمن داشتن باورهای اشتباه، دچار اشتباهات بزرگی در زندگی خود می‌شود.

این آسیب‌شناس در رابطه با رضایت نسبی جوانان در زندگی و آینده‌، تصریح کرد: بسیاری از جوانان به اشتغال و تحصیلات خود اکتفا می‌کنند و حاضر نیست خود را درگیر توقع‌ها و تعهدهای زندگی مشترک کنند و به یک زندگی مشترک بدون قید و بند و تعهد قناعت می‌کنند.

آسیب‌های ناشی از زندگی مشترک و دوری جوانان از ازدواج

فروتن در رابطه با آسیب‌های ناشی از عدم ازدواج و زندگی مشترک جوانان گفت: این معضل، مشکلات فراوانی را به دنبال دارد که شامل خود پسر و دختر، خانواده‌هایشان و از همه بیشتر فرزندان این زندگی مشترک می‌شود.

وی ادامه داد: زندگی مشترک بین جوانان که در کشورهای غربی و توسعه یافته به مراتب بیشتر است که همین افزایش و ازدیاد فروپاشی نظام خانواده را در کشور به دنبال داشته است و حتی در برخی از کشور‌ها فروپاشی نظام ارزشی کشور را نیز به دنبال داشته است.

این آسیب‌شناس بر اهمیت خانواده در کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از تاکید کرد و گفت: وقتی به خانواده توجه کنیم و بها بدهیم، کودکان نیز در این کانون‌های اصلی اجتماعی باقی می‌مانند و کمتر به سمت گروه‌های همسالان نامتعارف گرایش پیدا می‌کنند.

فروتن در رابطه با فرزندان زندگی مشترک جوانان، اشاره کرد و گفت: فرزندان این زندگی‌های مشترک بی‌شک وجود دارند که بودن شناسنامه به زندگی خود ادامه می‌دهند و زندگی بی‌قید و تعهد را از‌‌ همان بدو تولد یه صورت نهادینه یاد می‌گیرند.

وی ادامه داد: زمانی که یک کودک زندگی را بودن تعهد ادامه می‌دهد و والدین بی‌تعهد خود را الگوی خود قرار می‌دهد بدون هدف دست به ناهنجاری‌ها می‌زند و با احتمال زیادی مرتکب جرایم اخلاقی و اجتماعی می‌شود.

این رفتار‌شناس حاصل گسترش زندگی مشترک دختران و پسران جوان مجرد را فروپاشی هنجارهاو ارزش‌های اجتماعی دانست و افزود: وقتی که این نوع زندگی در جامعه گسترش پیدا کند، بی‌هدفی و بی‌تعهدی در کشور گسترش پیدا می‌کند و در‌‌نهایت ناهنجاری‌ها در کشور غالب می‌شود و ارزش‌های اجتماعی را ریشه‌کن می‌کند.

این آسیب‌شناس تاکید کرد: عوارض ناشی از زندگی مشترک دختران و پسران بسیاری از گروه‌های جامعه را مشمول می‌شود ولی بیش از همه به فرزندان این زندگی‌های مشترک آسیب می‌رساند.

فروتن زندگی مشترک جوانان را به یک ویروس تشبیه کرد و افزود: باید اصناف فروش واحدهای مسکونی در واگذاری واحد به ضمن رعایت قانون سخت‌گیری‌های لازم را در نظر بگیرند.

راهکارهای کاهش زندگی مشترک جوانان و ترغیب آنان به ازدواج

وی اعطای تسهیلات و بسترهای مناسب ازدواج را یک راهکار مناسب در تشویق جوانان به امر ازدواج دانست و گفت: زندگی مشترک در پی دوری جوانان از ازدواج پدید می‌آید لذا باید با ارایه تسهیلات مناسب، جوانان را به ازدواج تشویق کنیم.

این آسیب‌شناس ادامه داد: متاسفانه در بسیاری از سازمان‌های دولتی و غیر دولتی شرایط استخدام و حقوق افراد مجرد به مراتب بهتر از افراد متاهل است که باید در این زمینه یک سیاسیت‌گذاری جامع صورت بگیرد.

این رفتار‌شناس ضمن تاکید به بازبینی اصول و بحث‌های ازدواج، طلاق و مهریه، خاطرنشان کرد: باید ازدواج را در بین اذهان عمومی یک امر مطلوب و موثر در کاهش مشکلات و معضلات معرفی شود.

وی گسترش برنامه‌های آموزشی طلاق و ازدواج در جامعه را یک امر حیاتی برشمرد و اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر جمعیت قالب کشور، طلاق را آخر راه می‌دانند و متصور هستند که فرد مطلقه نمی‌تواند خوشبختی را تجربه کند در حالی که طلاق پایان راه نیست و افراد مطلقه می‌توانند با یک تغییر رفتار مناسب در زندگی موفق بشوند.

فروتن در رابطه با راهکارهای بلند مدت کاهش زندگی مشترک، اظهار کرد: فرزندپروری، آموزش مهارت‌های زندگی به فرزندان و والدین و ایجاد یک حساب ازدواج برای کودکان همچون محاسبه یارانه افراد یکی از موثر‌ترین راهکارهای بلند مدت در این زمینه به شمار می‌آید.

این آسیب‌شناس توجه مراکز آموزشی، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها به آموزش ارزش‌های اجتماعی را یک امر مهم دانست و گفت: علاوه بر مراکز آموزشی، باید هدف اصلی ازدواج در جامعه معقول سازی شود.

وی دیگر عامل کاهش زندگی مشترک جوانان را بومی‌سازی و کاهش مهاجرت عنوان کرد و ادامه داد: زمانی که افراد در مناطق بومی خود به زندگی خود ادمه دهند علاوه بر عدم نیازمندی به همراه در زمان مهاجرت و زندگی جدید باعث دور نشدن افراد از فرهنگ‌های بومی و کانون خانواده می‌شود.

فروتن ادامه داد: برای بومی‌سازی و کاهش مهاجرت در کشور ما نیازمند ساسیت‌گذاری‌های جامع هستیم تا بتوانیم زیرساخت‌های مناسب در این زمینه مهیا شود که متاسفانه در چند سال اخیر مهاجرت شدت بیشتری پیدا کرده است.

این رفتار‌شناس در رابطه با برخورد خانواده‌ها با جوانانی که به زندگی مشترک مجردی با جنس مخالف روی آورده‌اند خاطرنشان کرد: متاسفانه خانواده‌ها در این زمینه برخورد غیراصولی می‌کنند که نتوانسته‌ است جوانان را به کانون خانواده بازگردانند.

بیش از ۹۰ درصد خانواده‌ها از زندگی مشترک فرزندانشان مطلع هستند

وی تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد خانواده‌ها از زندگی مشترک فرزندانشان مطلع هستند و با این اتفاق کنارآمده‌اند و علت برخورد غیراصولی خانواده‌ها با فرزندان بدون شک عدم آگاهی و ناتوانی در آموزش‌های مهارت‌های زندگی است و تا زمانی که زیرساخت راهکار‌ها در کشور فراهم نشود نمی‌توانیم با حرف زدن به نتیجه‌های مطلوب دست پیدا کنیم

نوشته شده در جمعه ۱٩ مهر ۱۳٩٢ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

 

شکاف بین نسل‌ها؛ بستر‌های تشدید آسیب‌های اجتماعی جوانان

   
 

فرهیختگان/حسین جمشیدیان: این روزها بازار اعلام انواع آسیب‌های اجتماعی توسط مسوولان و کارشناسان آسیب‌های اجتماعی داغ است. از بالا رفتن سن ازدواج و افزایش آمار طلاق گرفته تا اعتیاد به مواد مخدر صنعتی.

 اما در این میان نکته‌ای‌ که شاید از نگاه‌ها مغفول مانده ولی می‌توان از آن به‌عنوان بستری برای تشدید آسیب‌های اجتماعی نام برد، وجود شکاف بین نسل‌هاست.
مصطفی فروتن، رفتارشناس، بحث شکاف بین نسل‌ها را یکی از معضل‌ها و بستر‌های تشدید آسیب‌های اجتماعی دانسته و می‌گوید: در سال گذشته چهار درصد جمعیت کشور را افراد سالمند بالای ۶۰ سال و ۳۵ درصد جمعیت را افراد بین ۲۴ تا ۳۵ ساله تشکیل می‌داد که این قشر، بخش گسترده‌ای از والدین کشور را تشکیل می‌دهند. متاسفانه وقتی والدین با فرزندان خود فاصله رفتاری و موقعیت اجتماعی متفاوت داشته باشند، رابطه متقابل مناسبی بین فرزندان و والدین شکل نمی‌گیرد و حرف یکدیگر را نمی‌فهمند.
وی ضمن اشاره به تاثیرپذیری جوانان و نوجوانان از اطرفیان خود می‌گوید: زمانی که والدین ترجیح می‌دهند دلیل بروز مشکلات اجتماعی را پیدا نکنند و به اصطلاح فقط صورت‌مساله را پاک کنند، کودکان، نوجوانان و جوانان با نگاه به اطرافیان خود اقدام به الگو‌گیری می‌کنند برای مثال در مساله ازدواج زمانی که فرد به اطرافیان خود نگاه می‌کند و سختی‌های زندگی مشترک زناشویی را می‌بیند، دید منفی نسبت به ازدواج پیدا می‌کند.
فروتن ادامه می‌دهد: فرزندان وقتی مشکلات را می‌بینند، چون آموزش‌ها و مهارت‌های لازم زندگی را یاد نگرفته‌اند زندگی مشترک زناشویی را یک زندگی سرشار از مشکل و سختی تصور می‌کنند.
این آسیب‌شناس، دیگر نکته فراموش‌شده خانواده‌ها را برخورد غیراصولی با دوره بلوغ فرزندان عنوان کرده و می‌گوید: خانواده‌ها در برابر بلوغ فرزندان خود رفتار علمی و اصولی از خود نشان نمی‌دهند و نمی‌توانند به فرزندان خود آموزش‌های لازم را بدهند.
به گفته وی زمانی که خانواده‌ها نتوانند آموزش‌های لازم در دوره بلوغ را به فرزندان خود بدهند، فرزندان یا دوره بلوغ خود را بدون آگاهی و با رفتارهای نادرست طی می‌کنند یا از گروه همسالان خود و وسایل ارتباط‌جمعی اطلاعات و آموزش‌های ناکافی و نادرست فرامی‌گیرند.
این آسیب‌شناس به جای خالی آموزش‌ و مهارت‌های لازم زندگی در کتاب‌های درسی و مراکز‌ آموزشی اشاره کرد و افزود: در مراکز آموزشی همچون مدارس، ‌هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها، کودکان و فرزندان بسیاری از علوم را یاد می‌گیرند ولی خبری از آموزش مهارت‌های زندگی به میزان کافی و نحوه مناسب تدریس نیست. مهارت‌های زندگی باید از دوران کودکی به فرزندان داده شود تا این آموزش‌ها در جوانان نهادینه شود.
فروتن توجه بیجای برخی از خانواده‌ها به فرزندان را یکی از معضلات موجود در خانواده‌ها دانست و گفت: والدین صرف‌نظر از وضعیت اقتصادی، توقع‌های بیجای کودکان و فرزندان خود را بدون هیچ منطقی بر‌آورده می‌کنند؛ خرید موبایل در دوره دبستان، خرید لپ‌تاپ در دوره راهنمایی و ماشین در دوره دبیرستان برای فرزندان نمونه‌هایی از توجه‌های بیجای خانواده‌ها به فرزندان است.
فروتن تحصیلات با هدف مدرک‌گرایی را نیز معضلی بزرگ دانست و خاطرنشان کرد: یادگیری علم، معرفت را به دنبال دارد و زمانی که یک جوان به کیفیت تحصیلات خود اهمیت می‌دهد، شناخت خوبی از محیط اطراف خود پیدا می‌کند و در رفتار خود کمتر دچار اشتباه می‌شود.

نوشته شده در پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٢ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

شبکه‌ اجتماعی جذاب، کنترل شده و ایمن طراحی کنیم

یک پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر اینکه قطعا با فیلترینگ نمی‌توان جلوی روی آوردن به پدیده‌های شبکه‌های اجتماعی مجازی را گرفت، گفت: باید شبکه‌های اجتماعی مجازی جذاب، کنترل شده و ایمن در داخل طراحی کنیم.

ایسنا- مصطفی فروتن ارتباط در شبکه‌های اجتماعی مجازی را یکی از انواع ارتباطات گسترده در جهان دانست و گفت: هر پدیده‌ای پیامدهای خاصی نیز به همراه دارد و نباید همگان به صورت کلی به پدیده شبکه‌های اجتماعی مجازی بدبینانه باشند.
وی ارتقای سطح علمی و اطلاعات، گسترش تعاملات اجتماعی و صرفه‌جویی در زمان را از فواید شبکه‌های اجتماعی مجازی دانست و در مورد پیامدهای منفی و مضرات این شبکه‌ها گفت: ترویج دروغ و امکان معرفی خود به هر شکلی و تزریق افکار خاص به استفاده کنندگان که سبب می‌شود مخاطبان دچار خواب‌رفتگی روانی شوند و بدون آنالیز مطالب از آنها استفاده کنند از جمله پیامدهای منفی استفاده از شبکه‌های اجتماعی مجازی است.

 فروتن درباره آسیب‌های اجتماعی و فردی که استفاده کنندگان از شبکه‌های اجتماعی را تهدید می‌کند گفت: اختلال شخصیت به عنوان یک بیماری روانی و جابه‌جایی ماهیت به این معنی که فرد شخصیت خود را نمی‌پذیرد و خود را شخص دیگری معرفی می‌کند می‌تواند از آسیب‌های اجتماعی و فردی این پدیده باشد.
این آسیب‌شناس اجتماعی اطلاع‌رسانی جامع برای شناسایی پدیده‌هایی نوظهور را وظیفه اصلی برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران جامعه دانست.
این پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی گفت: استفاده‌کنندگان باید تحقیقاتی داشته باشند تا با اهداف موسسان آشنا شوند، خانواده‌ها باید با جوانان و نوجوانان هم‌گام بوده و بر آنها نظارت داشته باشند، استفاده‌کنندگان باید در انتخاب دوستان در شبکه‌های مجازی اجتماعی دقت کنند و افراد در بارگذاری اطلاعات شخصی خود بسیار محتاط باشند

نوشته شده در چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

90 درصد دادخواست‌های طلاق از سوی زنان

آفتاب: مصطفی فروتن در گفت‌و‌گو با ایلنا، با اعلام این مطلب ضمن اشاره به علل اصلی طلاق، گفت: بارز‌ترین علل طلاق در ۴ دستهٔ خشونت خانگی، اعتیاد، فقر و مشکلات اقتصادی و مسائل جنسی تقسیم می‌شود که هرکدام از این علت‌ها تاکید بر آموزش مهارت‌های لازم زندگی دارد و متاسفانه ۷۵ درصد از دلایل طلاق ناشی از عدم یادگیری مهارت‌های ازدواج است.


وی ضمن بررسی علل اصلی طلاق افزود: فقر و مشکلات اقتصادی به معنای ضعف و ناتوانی در تامین نیاز‌های اصلی زندگی مشترک، منشا اصلی ۲۵ درصد از طلاق‌ها است.

فروتن ادامه داد: در قیاس با سایر علل طلاق، فقر به مراتب سهم کم تری دارد چرا که خود فقر در بخش‌ها و طیف‌های گسترده‌ای از معضلاتی همچون اعتیاد، بلند پروازی و عدم صلاحیت در اشتغال و درآمد زایی بوجود می‌آید.

این آسیب‌شناس ضمن تاکید بر اهمیت مسائل جنسی در زندگی مشترک خاطر نشان کرد: درصد زیادی از طلاق‌ها به دلیل عدم یادگیری مسائل جنسی بین زوج‌ها است که با آموزش مناسب و درست می‌توان تا حد زیادی از طلاق‌ها با دلیل مسائل جنسی کاهش داد.

وی در رابطه با الگو برداری کودکان از والدین خود اظهار کرد: پدر و مادر خوب بودن، ذاتی نیست و مباحثی که کودکان از والدین خود یاد می‌گیرند را باید به والدین آموزش داد و هیچ چیزی بر‌تر از آموزش مبتنی بر علم نیست.

فروتن ادامه داد: کودکانی که در محیط‌های متشنج بزرگ می‌شوند از آن محیط و رفتار‌ها الگو برداری می‌کنند و در زندگی خود‌‌ همان گونه رفتار می‌کنند، لذا از یک کودک خانواده متشنج نمی‌توان انتظار موفقیت در زندگی مشترک آینده داشت.

این رفتار‌شناس ضمن تاکید بر الگو برداری کودکان از والدین معتقد است: والدین باید بدانند که کودکانشان آن فردی که آنان می‌خواهند نمی‌شوند بلکه کسی می‌شوند که خودشان با رفتارشان به آنان آموخته‌اند.

وی ادامه داد: کودکان از رفتار والدین خود الگو می‌گیرند و نه از نصیحت‌ های آنان، یعنی یک پدر بزهکار نمی‌توان با گفتارخوب کودکان خود را به سمت موفقیت سوق دهد چرا که رفتارش با گفتارش مغایرت دارد.

نوشته شده در چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()

"ایمنی کودکان "در جامعه ایمن بررسی شد

با حضور دبیر شورای سیاستگزاری جامعه ایمن شهر تهران و به همت شهرداری منطقه 3 تهران ،کارگاه آموزشی شاخص های "ایمنی کودکان" برگزار شد .

به گزارش "تهران سما" به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 3، مهندس شمس دبیر شورای سیاستگزاری جامعه ایمن در این نشست با اشاره به اینکه جامعه ایمن ، راهبردی  برای کاهش حوادث است گفت : در حال حاضر در کشور ما حوادث اولین عامل مرگ و میر کودکان زیر سال چهار سال است و بالاترین مرگ و میر ناشی از حوادث مربوط به کودکان ، نوجوانان و جوانان است.

شمس در ادامه سخنان خود با اشاره به تاریخچه تشکیل جوامع ایمن در سطح جهان خاطر نشان کرد: شهرداری منطقه 3 در سال 1390 به شبکه جامعه ایمن جهانی پیوسته است و ضمن هدف گذاری و برنامه ریزی در تلاش است که حوادث را طی 5 سال آینده در سطح این منطقه کاهش دهد.

وی در ادامه جامعه ایمن را را هکاری برای ارتقای دانش ایمنی درجهت حفظ جان شهروندان عنوان کرد و تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده تعداد مرگ و میر های ناشی از حوادث در سال 90 نسبت به سال 89 تا حدود چشمگیری کاهش یافته است .

وی ایمنی کودکان را یکی از سرفصل های جامعه ایمن برشمرد و افزود:  برپایی دوره های آموزشی برای والدین  ، مربیان و کسانی که به گونه ای با کودکان سرو کار دارند از جمله راههای موثر برای کاهش حوادث پیش روی کودکان است .

این گزارش حاکی است در ادامه این جلسه مصطفی فروتن روانشناس خانواده  ایمن سازی خودرو، محل خواب و  آشپزخانه ، پنجره امن ، محل استحمام  ،نحوه چیدمان اتاق کودک ، گیاهان خانگی و آپارتمانی  ، شهربازی ها و زمین های بازی ، استفاده از داروها ، ایمنی در مهد کودک ، مدرسه و خانه را از  شاخص های ایمنی کودکان زیر 5 سال عنوان کرد.

این گزارش حاکی است این نشست با حضور مسئولین شهرداری تهران و منطقه 3 ، اعضای انجمن های شورایاری ، کانون های مادر و کودک ، فعالان اجتماعی در سرای محله کاووسیه برگزار شد.

نوشته شده در سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ توسط نام آوران نظرات ()

           برگزاری نشست‌های تخصصی ارتقای ایمنی و سلامت در جنوب تهران

           خبرگزاری فارس: نشست‌های تخصصی ارتقای ایمنی و سلامت به‌منظور افزایش سطح سلامت در جنوب تهران برگزار شد.

            به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، نشست‌های تخصصی ارتقای ایمنی و سلامت در شهرداری منطقه 15 ویژه رانندگان تاکسی به‌منظور افزایش سطح سلامت آنها و ویژه مدیران و مربیان مهدهای کودک با هدف ارتقای ایمنی کودکان از تولد تا پنج سالگی برگزار شد.

            در نشست ارتقای ایمنی رانندگان تاکسی، ابهری عضو عالی شورای سیاست‌گذاری جامعه ایمن و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ارتباط با ایمنی روانی رانندگان و دکتر خسروی پزشک و عضو شورای سیاستگذاری جامعه ایمن در خصوص ایمنی جسمی آنان شامل تغذیه مناسب، بهداشت، ‌نحوه سوار شدن و نشستن در خودرو،‌ پیاده‌روی، ‌استفاده از لباس مناسب و عینک جهت مقابله با اشعه ماوراء بنفش، ‌مقابله با ویروس‌های سرماخوردگی و ... مطالبی را عنوان کردند.

            بنابر این گزارش، در این نشست همچنین مصطفی فروتن، متخصص روانشناسی و نماینده شورای سیاست‌گذاری جامعه ایمن نیز در ارتباط با اهمیت موضوع مهارت‌های زندگی سخنانی را ایراد کرد و یادآور شد: اگر چنانچه تمام نیازهای ضروری زندگی شامل سواد، منابع مالی،‌ خانواده،‌ مسکن، ‌سلامت، ‌امنیت، ‌غذا و پوشاک در دسترس انسان باشد، ‌انسان باز هم به تکامل نخواهد رسید مگر اینکه مهارت‌های زندگی را فرا بگیرد.

            وی در ادامه به تشریح مهارت‌هایی برای تغییر رفتار اشاره کرد و گفت: کشف بعد معنوی وجود، فعالیت‌های داوطلبانه و صرف انرژی و زمان در امور خیریه و ارتقاء عزت نفس از جمله مصادیق این تغییر رفتار است.

            این گزارش حاکی است، در نشست تخصصی ارتقای ایمنی و سلامت کودکان نیز که ویژه مدیران و مربیان مهدهای کودک با حضور دارابی، قائم مقام دبیرخانه شورای سیاست‌گذاری جامعه ایمن برگزار شد، فروتن متخصص روان‌شناسی و نماینده شورای سیاست‌گذاری جامعه ایمن و ابوالحسنی پزشک و نماینده شورای سیاست‌گذاری جامعه ایمن در ارتباط با ایمنی کودکان و رفتارشناسی کودکان سنین صفر تا پنج سال سخنانی را ایراد کردند.

            شایان ذکر است، ‌آموزش مهارت‌های ایمنی در کودکان بسیار حائز اهمیت است و پایه اصلی رفتارهای ایمن فرد برای حفظ سلامت روانی و جسمی برگرفته از آموزش این مهارت‌ها در دوران کودکی است و از سوی دیگر با توجه به رشد انواع آسیب‌های اجتماعی توجه به ارتقای آموزش‌ها اهمیت دارد و این مهارت‌ها به ابزارهای رشد فردی دیگری مانند عزت نفس، ‌کمال‌گرایی، ‌پذیرش مسئولیت و ... کمک می‌کند و می‌تواند در تمام این ابعاد به افزایش و ارتقای قابلیت‌های کودک کمک کند و از شدت پیامدهای منفی بکاهد. 

        

نوشته شده در دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ توسط نام آوران نظرات ()


Design By : Pichak